Farabinin Kısa Hayatı

'Biyografi' forumunda Masal tarafından 26 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Farabinin Hakkında Kısa Bilgi


  Farabi Kimdir Kısaca  Ebu Nasır Muhammed İbn el-Farah el-Farabi, (İS. 870)de Türkistanda Farab yakınında küçük bir köy olan Vasicte doğdu. Ebeveynleri aslen İranlı soyundandır.

  Medrese öğrenimi gördükten sonra, Harranda felsefe araştırmaları yaptı. Aristonun etkisinde kaldı. Farabi, ilimleri sınıflandırdı. Onun bu metodu, Avrupalı bilginler tarafından kabul edildi. Hava titreşimlerinden ibaret olan ses olayının ilk mantıklı izahını Farabi yaptı. O, titreşimlerin dalga uzunluğuna göre azalıp çoğaldığını deneyler yaparak tespit etti. Bu keşfiyle musiki aletlerinin yapımında gerekli olan kaideleri buldu. Aynı zamanda tıp alanında çalışmalar yaptı ve bu bir çok bilim adamına kaynak oldu. Çeşitli eserler yazdı.

  Arap ülkelerinde yaşamıştır. 950 yılında Şam'da öldü ve Babüssagir'e gömüldü.
   
 2. Farabi,Corbin'e göre derin boyutlu bir dini ve gizemci zekadır. Büyük bir sadelik içinde yaşar, hatta sufilerim giysilerini taşırdı. İç alemi ile başbaşa kalmayı seven bir kişiliği olduğu için sık sık dünya gürültüsünden uzaklaşıp bir kenara çekilirdi. Bununla birlikte musiki meclislerine katılmaktak zevk alırdı. Kendisini müziğe oldukça meraklıydı. Musiki Üzerine adlı önemli bir eser bırakmıştı, ki bu esr Ortaçağ musiki kuramının en önemli eseri sayıldı.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 13 Kas 2014
 3. tesekkurler cok ısıme yaradı notum yuz kısalıgını begenmedıysenız neden bu sayfayı actınız basında kısaca yazıyordu neyse farabı harıka bır ınsanmıs