Farabinin Hayatı Özeti

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 24 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Farabi Hayatının Özeti  Farabinin Hayatı Kısaca Özeti

  Farabi İslam filozofu. İbni Ebi Üseybia, Şemseddin eş-Şehrezûrî'ye dayananlara göre Fars[1][2][3] kimilerince de Farabi'nin El-Türkî nisbesini ilave ederek hareketle Türkî ailenin çocuğu olduğunu iddia eden İbni Halikan'a dayanarak Türk olduğunu söyleyenler de vardır.

  Farabi İlk öğrenimini Farab’da, medrese öğrenimini Rey ve Bağdat’ta gördükten sonra, Harran’da felsefe araştırmaları yaptığı yıllarda tanıştığı Yuhanna bin Haylan’la birlikte Aristoteles’in yapıtlarını okuyarak gezimciler okulunun ilkelerini öğrendi. Halep’te Hemedani hükümdarı Seyfüddevle’nin konuğu oldu.

  Farabi'yi anlatan kitaplar, İslam aleminde Ebul Hasan el-Beyhaki, İbn-el-Kıfti, İbn bu Useybiye, İbn el-Hallikan adlı yazarlar tarafından Farabi'nin ölümünden birkaç yüzyıl sonra gerçekleştirildi.


  Aristoteles’in ortaya attığı madde ve suret kavramını hiçbir değişiklik yapmadan benimseyen, eşyanın oluşumunda, yani yaradılışta madde ve sureti iki temel ilke olarak gören Farabi’nin fiziği de, metafiziğe bağlıdır.

  Farabi ilimleri; fizik, matematik, metafizik ilimler diye üçe ayırdı. Onun bu metodu, Avrupalı bilginler tarafından kabul edildi.

  Farabi insanı tanımlarken alem büyük insandır insan küçük alemdir . Diyerek bu iki kavramı birleştirmiştir. İnsan ahlakının temeli, ona göre bilgidir; akıl iyiyi kötüden ancak bilgiyle ayırır.


  [​IMG]
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - Farabinin Hayatı Özeti
 1. Masal
  Yanıt:
  19
  Gösterim:
  52,984
 2. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  3,795
 3. zamaneanne
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  5,938
 4. Masal
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  32,946