Farabinin Gök Bilimine Katkıları nelerdir Kısaca

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 22 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu

 1. Farabinin Gök Bilime Katkıları  Farabinin Gök Bilimine Katkıları Nelerdir

  Farabi İslam filozofu. İbni Ebi Üseybia, Şemseddin eş-Şehrezûrî'ye dayananlara göre Fars kimilerince de Farabi'nin El-Türkî nisbesini ilave ederek hareketle Türkî ailenin çocuğu olduğunu iddia eden İbni Halikan'a dayanarak Türk olduğunu söyleyenler de vardır.14. yüzyıl tarihçilerinden İbn Kesir, Farabi'nin Türk filozof olduğunu belirtmektedir.

  Farabi, ilimleri sınıflandırdı. Ona gelinceye kadar ilimler trivium (üçüzlü) ve quadrivium (dördüzlü) diye iki kısımda toplanıyordu. Nahiv, mantık, beyan üçüzlü ilimlere; matematik, geometri, musiki ve astronomi ise dördüzlü ilimler kısmına dahildi. Farabi ilimleri; fizik, matematik, metafizik ilimler diye üçe ayırdı. Onun bu metodu, Avrupalı bilginler tarafından kabul edildi.

  Hava titreşimlerinden ibaret olan ses olayının ilk mantıklı izahını Farabi yaptı. O, titreşimlerin dalga uzunluğuna göre azalıp çoğaldığını deneyler yaparak tespit etti.Bu keşfiyle musiki aletlerinin yapımında gerekli olan kaideleri buldu. Aynı zamanda tıp alanında çalışmalar yapan Farabi, bu konuda çeşitli ilaçlarla ilgili bir eser yazdı.

  Farabi insanı tanımlarken alem büyük insandır; insan küçük alemdir. Diyerek bu iki kavramı birleştirmiştir. İnsan ahlakının temeli, ona göre bilgidir; akıl iyiyi kötüden ancak bilgiyle ayırır.

  [​IMG]
   
Similar Threads: Farabinin Gök
Forum Başlık Tarih
Biyografi Farabinin Gök Bilimine Katkıları 25 Temmuz 2012
Biyografi Farabinin Yaşam Öyküsü 4 Ağustos 2012
Biyografi Farabinin Yaptığı İcatlar 4 Ağustos 2012
Biyografi Farabinin Yaptığı Eserler 3 Ağustos 2012
Biyografi Farabinin Yaptığı Çalışmalar 3 Ağustos 2012