Farabi Kimdir

'Biyografi' forumunda Masal tarafından 14 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Farabi Hayatı Hakkında Bilgi


  Farabi Biyografisi


  870-950 yılları arasında yaşamış olan İslam düşünürü.

  [​IMG]

  Farabi (871-950) Türkistanın Farab şehrinde 871 yılında doğmuştur. İlk tahsilini Farabda gördü. Arapça, Farsça, Grekçe ve Latinceyi çok iyi öğrenerek , Aristo ve Eflatunun eserlerini defalarca okudu. Ebu Bekr Serracdan gramer ve mantık okudu. Daha sonra kendini tamamen felsefeye verdi ve Yuhanna bin Haylanla birlikte çalıştı.

  Buhara, Bağdat, Şam, Kahire, Harran ve Halep gibi zamanın önemli ilim merkezlerini dolaşmıştır. Felsefe, matematik, mantık, siyaset bilimi ve musiki alanında eserler yazmıştır.

  Kitaplarını Arapça yazdı. Bir musiki üstadıydı. Kanun adındaki çalgı aletini o buldu. Ayrıca rübab denilen çağlıyı da o geliştirip, bu günkü şekle soktu. Matematikle de ilgilenmiştir.

  Hava titreşimlerinden ibaret olan ses olayının ilk mantıki izahını Farabi yaptı. O, titreşimlerin dalga uzunluğuna göre azalıp çoğaldığını, deneyler yaparak tespit etti. Bu keşfiyle musiki aletlerinin yapımında gerekli olan kaideleri de buldu. Aynı zamanda tıp alanında çalışmalar yapan Farabi, bu konuda çeşitli ilaçlarla ilgili eser yazdı.

  İslam dünyasında felsefe alanında Muallim-i Evvel (İlk Öğretmen) denen Aristo ile kıyaslanacak kadar büyük bir şöhrete sahiptir ve Muallim-i Sani (İkinci Öğretmen) olarak anılır. Batı dünyasında "Alpharabius" olarak tanınır. 950 yılında Şamda vefat etmiştir.