Farabi Kimdir Kısaca Hayatı

'Biyografi' forumunda Ezlem tarafından 9 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu


 1. Kısaca Farabi Kimdir ,Hayatı

  Farabi 870-950 yılları arasında yaşamış olan İslam düşünürü. Sistemi Aristoteles mantığına dayanan akılcı bir metafizikten oluşan, Aristoteles'in sistemini Plotinos'un görüşleri yardımıyla, İslam inancı ile uzlaştırmaya çalisan Farabi, Tanrı'nın varoluşunu kanıtlarken, Aristoteles'in akılyürütme çizgisini takip etmiştir. Ona göre, bu dünyadaki nesneler hareket etmekte, değişmektedirler. Dünyadaki nesneler hareketlerini bir ilk Hareket Ettiriciden almak durumundadırlar.
    2. Farabi, 873’te Türkistan’ın Farab şehrinde doğdu. Eğitimine Arapça,Farsça ve Latince’yi öğrenerek başladı. Çok iyi bir lisan eğitimi aldıktan sonra, Aristo ve Eflatun’un eserlerini geniş bir şekilde inceleyerek, onların etkisi altında Felsefe’ye yöneldi ve bu konuda eserler yazdı.
  Farabi; ilimleri, Fizik, Matematik ve Metafizik olarak üç katagoride tasnif etti. Müzik ile de ilgilendi. Kanun denilen müzik aletini o buldu, birçok beste yaptı. Farabi, sesin hava titreşimlerinden meydana geldiği izahatını getirdi,titreşimlerin dalga uzunluğuna göre azalıp çoğalmasını deneylerle tesbit etti.Matematik ve tıp alanlarında da çalışmalar yapan Farabi, ilaçlarla ilgili bir de eser yazdı.
  Farabi’nin din ile felsefeyi birleştirme arzusu, hatta felsefeyi dinin önünde görmesi, filazoflarla peygamberleri bir tutan görüşleri nedeniyle, İslam aleminde hoş karşılanmadı. Batı çevrelerinde ise Aristo’dan sonra gelen bir Felsefe’ci olarak kabul edildi. Ondan sonra gelen felsefeciler, onun tesirinde kaldılar.
    3. bizim bu teknoloji tasarım ödevi bide :(((
    4. teklonoji tasarım dersi için farabi nin eserleri gerek lütfen biliyorsanız yazarmısınız
    5. çok güzel kısa ve öz ... :D
    6. çok iyi benim teknolojiden 100 almamı sağladı kısa ve öz olduğu için
    7. güzel kısa ve öz ama karışık ;) :f63:
    8. biraz daha uzun yazamadınız mı :f110: