farabi hangi alanlarda çalışmalar yapmıştır

'Sorun Cevaplayalım' forumunda anniccha tarafından 24 Şub 2011 tarihinde açılan konu

 1. farabi hangi alanlarda çalışmalar yapmıştır

  Farab kentinde doğan büyük islam bilgini farabi tıp ve daha bir çok alanda çalışmalar yapmış, pek çok eser kazandırmıştır.

  Hava titreşimlerinden ibaret olan ses olayının ilk mantıklı izahını Farabi yaptı. O, titreşimlerin dalga uzunluğuna göre azalıp çoğaldığını deneyler yaparak tespit etti.Bu keşfiyle musiki aletlerinin yapımında gerekli olan kaideleri buldu. Aynı zamanda tıp alanında çalışmalar yapan Farabi, bu konuda çeşitli ilaçlarla ilgili bir eser yazdı.

  Farabi insanı tanımlarken “alem büyük insandır; insan küçük alemdir.” Diyerek bu iki kavramı birleştirmiştir. İnsan ahlakının temeli, ona göre bilgidir; akıl iyiyi kötüden ancak bilgiyle ayırır.

  Farabinin sosyolojik incelemesi olan el-Medinetül-Fâdıla adlı eseri, bütün kainatın ve kainat içindeki varlıkların ancak daimi bir mücadele ile var oldukları tezini işleyerek 5 asır sonra Hobbes ve Darwinin ortaya atacakları teorilerin öncüsü olmuştur.Aynı zamanda iyi bir matematikçi olan Farabi, logaritmayı da bulmaya çok yaklaşmıştır. Ancak bu araştırması Batı dünyasında duyulmadığından, sadece İslam dünyasında etki doğurabildi
   
 2. farabinin çalışmaları nelerdir ?
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 4 Tem 2014
 3. farabi büyük mütefekkir ve ünlü musiki üstadıdır.bir eserinde filoloji,matematik,fizik,kimya,biyoloji,siyaset ve ekonomi konularını anlatmıştır.sayısal alanda(matematik,fizik,kimya,biyoloji) dönemin bir bilginidir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 4 Tem 2014