Falkland Adaları Tarihi

'Ülkeler' forumunda Meryem tarafından 12 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. Falkland Adaları Tarihi
  Falkland Adaları Tarihçesi
  Falkland Adaları  Falkland Adaları Tarihi
  Falkland Adaları 1592'de İngiliz denizci John Davis tarafından keşfedilen , 1690'da kaptan Strong' un adaya yerleşmesinden sonra, deniz kuvvetleri hazinesine bakan Lucius Cary Falkland'ın ismini aldı.

  Falkland Adaları İngiltere, Fransa ve İspanya, kısa süreli yerleşimlere ve balina ile fok avcılarına barınak oldu. 1820'de, bağımsızlığını yeni kazanan Arjantin Cumhuriyeti adalarda hakkı olduğunu ileri sürdü. Ne var ki, 1832'de İngiltere adaları ele geçirerek sömürgeleştirdi. 1914'te, I. Dünya Savaşı sırasında İngilizler Falkland sularında bir deniz savaşı kazandılar.

  Falkland Adaları üzerinde Arjantin bugün de hak iddia etmekte ve İngiltere ile Falkland' in geleceğine ilişkin görüşmeleri sürdürmektedir. Görüşmeler sürerken Arjantin 1982'de, İngiltere'nin küçük bir askeri birlik bulundurduğu adaları işgal etti. Bunun üzerine İngiltere ile Arjantin arasında çıkan savaş altı hafta sürdü. Arjantin birlikleri yenilgiye uğrayıp teslim oldu. İngilizler adayı yeniden işgal etti.Falkland bir vali ve seçimle gelen bir konseyce yönetilmektedir. Savaştan sonra adalarda, sivil sorumlu sayılan validen başka, bir de savunma güçlerinden sorumlu askeri yetkili bulundurulmaktadır.

  [​IMG]