Faiz ödemek zorunda kalmak

'Sorularla İslamiyet' forumunda Semerkand tarafından 11 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. Faiz ödemek zorunda kalanlar faiz yiyenler gibi günahkâr mıdırlar?


  Faiz yemek büyük günahlardandır. Hz Muhammed (sav) şöyle buyuruyor
  “Felâkete sürükleyen yedi şeyden sakınınız.

  - Ey Allahın Elçisi nelerdir onlar?

  - “Allaha ortak koşmak, sihir, haklı sebeple olması bir yana Allahın dokunulmaz kıldığı bir canı öldürmek, faiz yemek, yetim malı yemek, düşmana toplu hücum yapılacağı sırada savaştan kaçmak ve kötü yolla ilgisi olmayan namuslu mümin kadınlara zina iftirasında bulunmaktır. (Buhârî, Vesâyâ, 23; Müslim, İman, 145)

  Allah Teala yasaklandığımız şeylerin büyüklerinden uzak kalmayı emrettiği için faiz vermek/yedirmek de yasağın kapsamına girer.

  “Göklerde ve yerde olan her şey Allahındır. Bu, kötü davrananları yaptıklarına karşılık cezalandırsın; güzel davrananları da daha güzeli ile karşılasın diyedir. Onlar, günahların büyüklerinden ve fuhuş çeşitlerinden uzak duranlardır; diğer günahlar başka. Senin Rabbinin affı kapsamlıdır. (Necm, 53/31-32)

  Faiz veren, o büyük günaha en yakın olan kişidir. İnsan hiçbir zaman faiz almak zorunda kalmaz ama faiz vermek zorunda kalabilir. Şu ayet böyle kimseler için bir müjde niteliğindedir:

  “Size konan yasakların büyüklerinden kaçınırsanız, kusurlarınızı örter ve sizi şerefli bir yere yerleştiririz. (Nisâ, 4/31)

  Zorunlu olmadıkça böyle durumlara düşmemek gerekir.