Facebookta Sayfa Oluşturma

'Sosyal Medya' forumunda Aysell tarafından 24 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. Facebook da sayfa oluşturma
  Facebook hayran sayfası oluşturma


  Öncelikle facebook'a üye girişi yapın ve aşağıdaki link tıklayın.

  Facebook sayfa oluştur

  Açılan sayfada ne üzerine sayfa açacağınızı seçin ve sayfa adını yazın. Daha sonra en altta bulunan sayfa oluştur butonuna tıklayın. Sayfanız oluştuktan sonra istedğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Ancak sayfa oluştururken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var:


  1. Eğer bir başkası için Facebook sayfası oluşturuyorsanız, örneğin müşteriniz, çalıştığını firma vb. ya da bir fan sayfasını birden fazla yöneticisi (admin) olacak ise dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunmaktadır. Facebook sayfasının oluşturulması çocuk oyuncağı ancak önemli olan uygun URLnin seçilmesi. Bu sebeple Facebook sayfalarını KENDİ HESABINIZ ÜZERİNDEN OLUŞTURMAYINIZ ve öncelikle Facebook sayfasını oluşturduğunuz ürün, topluluk, firma vb. için YENİ BİR HESAP OLUŞTURUNUZ. Ancak BELLİ BİR “FİRMA ADI İÇİN HESAP AÇTIĞINIZDA FACEBOOK-UYGULAMALARININ KULLANIMINA İZİN VERİLMEMEKTEDİR. Bu sebeple ana-hesabı açarken “Firma Adı vermemeye dikkat ediniz. Firmeyı temsil eden her hangi bir “Kişi için, ŞAHIS ADINA Facebook hesabı açılmalıdır. Firma adını daha sonra bu hesap içerisinden açacağınız Facebook sayfasında (eski adı ile hayran/fan sayfasında) kullanabilirsiniz. Yani burdan dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ANA HESABIN BİR “KİŞİYİ/ŞAHSI TEMSİL ETMESİ. SADECE “KİŞİLER ÇEŞİTLİ “ÜRÜN YA DA “FİRMALARIN ADINI KULLANARAK FACEBOOK SAYFASI (ESKİ ADI İLE HAYRAN/FAN SAYFASI) OLUŞTURABİLİR.
  2. Hesap oluştururken Facebook size Email adresi ve parola soracaktır. Email adresi olarak Facebook sayfasını kimin için oluşturuyorsanız o kurum, kuruluş, firmanın vb. Email adresini ve sizin kişisel Facebook hesabınız için kullandığınız Facebook parolasından FARKLI bir parola belirleyiniz.

  3. Yeni oluşturduğunuz “Kişi hesabının altında, dilediğiniz ürün ya da firma için “Facebook Sayfanızı oluşturunuz. (İlerleyen günlerde bu Facebook sayfası oluşturmayı da adım adım anlatacağım.)

  4. Daha sonra kendi mevcut hesabınız ile Facebooka giriş yapıp, yeni oluşturduğunuz Facebook sayfasında “Beğen butonunu tıklayınız. Yani kısaca kendi oluşturduğunuz Facebook sayfasının Hayranı/Fani olmalısınız.

  5. Şimdi ise kendinizi “Yönetici (Admin) yapma adımına geldik. Bunun için oluşturduğunuz hesaptan çıkarak, kendi kişisel hesabınızda girmelisiniz. Yeni oluşturduğunuz Facebook sayfasını Facebookta aratınız.  Oluşturduğunuz sayfaya tıkladıktan sonra “hayranları gör kısmından hem kendinizi hem de yönetici yapmak istediğiniz diğer kişileri belirleyebilirsiniz.  Bu şekilde oluşturduğunuz Facebook sayfasının yönetimini güvence altına almış olursunuz. Oluşturduğunuz bu Facebook sayfasının yönetimi devretmeniz gerektiğinde ya da eğer çalıştığınız firma için oluşturduysanız ve işten ayrılmanız gereken durumlarda kendi Facebook hesabınız ile hiç bir bağlantısı olmadan oluşturduğunuz Facebook sayfasını devredebilir ya da bu Facebook sayfasının yöneticiliğini bırakabilirsiniz.

  Kendi kişisel Facebook hesabınız üzerinden oluşturduğunuz Facebook Sayfalarının (Hayran-Fan Sayfasının) devri MÜMKÜN DEĞİLDİR ya da birden fazla yönetici olması gereken durumlarda, diğer yöneticiler sizin kişisel hesabınıza girmiş olurlar. Aman dikkat!