Facebook Organ Bağışı Yeniliği

'Teknoloji Haberleri' forumunda Sitem tarafından 3 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]  Facebook Organ Bağışı İçin Aracı Oluyor
  Facebook, sosyal ağına kendine özgü yeni bir içerik daha ekledi: Artık dünyaya veya ailenize organlarınızı bağışlayacağınızı Facebook sayfanız üzerinden beyan edebilirsiniz.
  Dünya genelinde 900 milyondan fazla üyesi bulunan sosyal paylaşım sitesi Facebook, organ bağışına teşvik için yeni bir özelliği devreye soktu. Facebook kullanıcıları artık kendi profillerinde organ bağışı durumlarını yazabilecekler. ABD'de yayın yapan ABC kanalına konuk olan Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, hazırladıkları yeni özelliği anlattı. Zuckerberg, geçen yıl ekimde yaşamını yitiren Apple'ın kurucusu Steve Jobs ile olan ilişkisinin kendisini sosyal ağların insanları bilinçlendirmek için teşvik ettiğini söyledi. Fikrin, tıp fakültesinde okuyan kız arkadaşı Priscilla Chan ile yediği yemekte ortaya çıktığını anlatan Zuckerberg, kız arkadaşının da organ bağışına destek verdiğini belirtti. Sık sorulan sorular köşesinde yapılan açıklamada ise ABD'de 114 binden fazla, dünya geneline ise milyonlarca insanın hayatlarını sürdürebilmek için kalp, karaciğer veya böbrek nakli yaptırmak zorunda olduğu hatırlatıldı. Her gün organ bekleyen en az 18 kişinin hayatını kaybettiği belirtilen açıklamada, "Bunun en basit nedeni, talebi karşılayacak bağış yapılmaması.

  ABDnin Johns Hopkins Hastanesinde organ bağışı bölümünün direktörlüğünü yapan avukat Andrew Cameron, NYTa yaptığı açıklamada, “Facebookun çok fazla insana erişimi olduğunu, bu yüzden yeni içeriğin organ bağışı tarihinde bir dönüm noktası olabileceğini belirtti.
  sabah​