Fabl Örnekleri Ezop

'Eğitim Merkezi' forumunda YAREN tarafından 23 Nisan 2011 tarihinde açılan konu


 1. Ezop Fabl Örnekleri,
  Fabl Örneğii Ezop,
  Ezop Fabl Örneği


  Ezop'tan Fabl Örneği

  Rüzgâr Ile Güneş

  Güneş ve rüzgâr kimin daha güçlü olduğunu tartışıyorlarmış. Rüzgâr

  -Ben daha güçlü olduğumu kanıtlayacağım. Şu karşıdaki paltolu yaşlı adamı görüyor musun ? Paltosunu senden daha hızlı çıkaracağıma bahse girerim demiş. Güneş bir bulutun arkasına çekilmiş ve rüzgâr kasırga şiddetinde esmeye başlamış. O kuvvetle estikçe ihtiyar adam paltosuna daha sıkı sarılıyormuş.

  Sonunda rüzgâr pes edip durmuş. Güneş bulutların arkasından çıkıp yaşlı adama nazikçe gülümsemiş. Çok geçmeden adam alnındaki teri silip paltosunu çıkarmış.

  Sonra , rüzgâra dönmüş nazik ve dostça davranışın, şiddet ve güç gösterisinden daha etkili olduğunu söylemiş .


  Kurt ile At:

  Kurdun biri bir tarladan geçiyormuş, boydan boya arpa görmüş. Kurt ne yapsın arpayı? Yiyemez ki! Bırakıp gitmiş. Yolda Önüne bir at çıkmış. Onu görünce: “Ben de seni arıyordum/’ demiş; “şurada arpa buldum, ama yiyemedim, sana sakladım, bayılırım senin dişlerinin gıcırtısına. Gel, sen ye, ben de seyredeyim.” At kanmamış bu sözlere: “Yahu,” demiş, “ben kurtları bilmez miyim? Sen arpa yiyebil-seydin karnını doyurmak zevkini bırakır da kulaklarının zevkini düşü*nür müydün?” demiş.
  yaratılışlarından kötü olanlar, kendilerine iyilik ediyormuş gibi bir süs verseler de gene kimseyi kandıramazlar,

  Tilki ile Üzümler:

  Tilki çok acıkmış ve bir bağa girmiş. Üzümlerin iştah açıcı görüntülerine bakarak, karnını doyurmak İstemiş. Ancak, bîr türlü yetişip de, o güzelim üzümlerden koparıp yiyememiş. Bu sefer de, “önemli değil canım, nasıl olsa hepsi ekşiydi”demiş.
  Elde edemediğimiz bir şeyi kötülemek, çok kolaydır.

  Adam ile Aslan:

  Bir adam ile bir aslan birlikte yolculuk ediyorlarmış. Hangisinin daha cesur ve güçlü olduğu konusunda tartışmaya başlamışlar. Yolda, bir aslanı boğan bir adam heykeline rastlamışlar. “Görüyor musun?” demiş adam, aslana, “Bu heykel, insanın daha üstün olduğunun en iyi kanıtı değil mi?”
  “O senin yorumun” diye cevap vermiş aslan, “O heykeli bir aslan yapsaydı, aslanın pençesinde en az yirmi insan olurdu.”
    2. türkçe hocası bize bi fabl ödevi verdi eger internetten bakarsanız ben anlarım dedi çünkü internetiki tüm fabları biliyoruym dedi ben ne yapacağımı bilmiiyorumm siz yardım ederseniz diye bu yorumu yazıyorum kütfen yardım edin şu ödevden kesinlikle 100 almam lazım yoksa ortalamam tamamen yerin dibine girer ben mafolurum lütfen bana hocaların bulmıyacağı bi fabl yazın bu siteyi çarbaya ya kadar takip edicem yeni fabl çıkarırsınız diyue...
    3. bencede iyi ama önce okumuştum:f71
    4. ben beğendim ama ablamın ödevine yardım etmedi:f196::f94:<3:f97:
   


Similar Threads: Fabl Örnekleri
Forum Başlık Tarih
Eğitim Merkezi Dünyaca Ünlü Fabl Örnekleri 11 Şubat 2012
Eğitim Merkezi İyilik Ve Kötülük Temalı Fabl Örnekleri 3 Mayıs 2011
Eğitim Merkezi Fabl Örnekleri Uzun 23 Nisan 2011
Eğitim Merkezi Fabl Örnekleri Beydeba 22 Nisan 2011
Eğitim Merkezi Fabl nedir kısaca özeti 3 Nisan 2014