Fabl nedir? İlk örneklerinin görüldüğü uygarlıklar

'Bunları biliyormusunuz' forumunda YAREN tarafından 14 Haz 2010 tarihinde açılan konu

 1. Fabl nedir - İlk örnekleri hangi uygarlıkta görülmüştür?


  Fabl tanımı; bir tür küçük öyküdür.Anlatımı olaylara dayalıdır. Hayattan alınan küçücük kesitler, hayvanlar vaya bitkiler arasında geçmiş gibi anlatılır. Daha çok çocuk edebiyatında yer alan fablların, toplumu eğitici; örneklendirme ile kötü davranışlardan caydırıcı özelliği ile eskiden büyükleri eğitmede de kullanıldığı sanılmaktadır.

  Fablin konusu insan başına gelebilecek her hangi bir olaydır. Olay,kahramanın eyleme dönüşmüş beğenme, istek, özlem, öfke, korku gibi tutkuya dönüşmüş duygularından doğar. Fablin gövdesini bir olay oluşturur, asıl önemli olan fablin anlatılış nedenidir. Buna "ders" denir.
  Fabl plânı dört bölümdür: Serim, düğüm, çözüm, öğüt.

  Fabl büyük olasılıkla Yunanistanda doğdu; ilk fabl derlemesi Ezopa atfedilmiştir. (İ.Ö. VI. yy.) Hint fabllarının ünlü bir derlemesi İ.S. 300 yılında, büyük olasılıkla Sanskritçe yazılmış Bidpaidir. Bu türde dünyanın en büyük ustası olarak tanınan La Fontaine, öykülerinin çoğunu Ezoptan ve Phaedrustan alıp kendi şiir diline çevirmiştir.
  Fablların ilk kez Hindistandan çıktığı ve ilk fabl masallarının da "Pançatandra Masalları" olduğu söylenir. Bu kitabın önsözüne bakıldığında, kitabın yazarının, "Mehapur" hükümdarının, üç tembel çocuğunu eğitmek için tuttuğu "Vişnu- Sarma" adlı bir öğretmen olduğu belirtilir.

  Ayrıca Hindistanda Beydaba, Batıda Ezop ve Lafonten ünlü fabl ustalarıdır. Bu masalların hepsi genellikle yetişkinler için yazılmış, daha sonra da çocukların dünyasında kendilerine geniş bir yer edinmişlerdir. Şiir ve düzyazı biçiminde yazılmış olmaları ve çocukların kolayca ezberlemeleri de onları hep diri tutmuştur.
  Kaynak: turkceciler.com​