Ezan Okunurken Okunacak Dua

'Dualar ve Faziletleri' forumunda Wish tarafından 6 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. Peygamber Efendimiz Ezan Okunurken Hangi Duayı Ederdi

  Ezanı, müezzinin söylediklerini tekrar ederek sonuna kadar dinlemek, bitince de dua etmek faziletli sünnetlerdendir.

  Ezan vakitleri duaların reddedilmediği vakitler olup, her ezandan sonra dua etmek bu sebeple faziletli kabul edilmiştir.

  Ezandan sonra duaya devam etmek hayırlara ulaşmanın sebebi olduğu gibi, kıyamet gününde Peygamberimizin şefaatine nâil olabilmenin de vesilesidir.

  Ezan bittikten sonra Peygamber Efendimiz'in öğrettiği dualardan biri ezan duası olarak okunmalıdır.

  Vesîle, fazîlet ve makâm-ı mahmûd kıyamet gününde sadece Peygamber Efendimiz'e has üstün mertebe ve makamlardır.

  Ezân Duâları

  Resûlullah “sallallahü aleyhi ve sellem buyurdu ki:

  (Ezân okunurken şu duâyı okuyun:

  “Ve ene eşhedü en lâ ilâhe illallahü vahdehû lâ şerîkeleh ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resûlüh ve radîtü billâhi rabben ve bil-İslâmi dînen ve bi Muhammedin sallallahü aleyhi ve selleme resûlen nebiyyâ).


  Yine bir hadîs-i şerîflerinde buyurdular ki, “Ey benim ümmetim. Ezân bitince şu duâyı da okuyunuz.

  (Allahümme rabbe hâ zihid-dâvetit-tâmmeti ves-salâtil-kâimeti âti Muhammedenil-vesîlete vel fadîlete ved-dereceter-refîate vebashü mekâmen mahmûdenil-lezî veadtehü inneke lâ tuhlifül-mîâd).

  Ezan okunurken müezzinin sözleri aynen tekrarlanır. Hayyalessalah ve Hayyalelfelah da La havle vela guvvete illa billâh denir.

  Ezân Kelimelerinin Mânâları

  ALLAHÜ EKBER: Allahü teâlâ, büyüktür. Ona birşey lâzım değildir. Kullarının ibâdetlerine de muhtaç olmaktan büyüktür. İbâdetlerin, Ona hiçbir fâidesi yoktur. Bu mühim mânâyı zihinlerde iyi yerleştirmek için, bu kelime, dört kere söylenir.

  EŞHEDÜ EN-LÂ İLÂHE İLLÂLLAH:
  Kibriyâsı, büyüklüğü ile kimsenin ibâdetine muhtaç olmadığı halde, ibâdet olunmağa, Ondan başka kimsenin hakkı olmadığına şehâdet eder, elbette inanırım. Hiçbir şey Ona benzemez.

  EŞHEDÜ ENNE MUHAMMEDEN RESÛLULLAH:
  Muhammed “aleyhi ve alâ âlihissalâtü vesselâmın, Onun gönderdiği Peygamberi olduğuna, Onun istediği ibâdetlerin yolunu bildiricisi olduğuna ve Allahü teâlâya ancak Onun bildirdiği, gösterdiği ibâdetlerin yaraşır olduğuna şehâdet eder, inanırım.

  HAYYE ALES-SALÂH, HAYYE ALEL-FELÂH: Müminleri felâha, seâdete, kurtuluşa sebep olan namaza çağıran iki kelimedir.

  ALLAHÜ EKBER:
  Ona lâyık bir ibâdeti kimse yapamaz. Herhangi bir kimsenin ibâdetinin Ona lâyık, yakışır olmasından çok büyüktür, çok uzaktır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Ara 2012