Ezan okunduğu esnada tuvalete girmek caiz midir?

'Sorularla İslamiyet' forumunda Semerkand tarafından 7 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. Ezan okunduğu esnada tuvalete girmek caiz midir?
  Ezan okunurken konuşmak haram mıdır?
  Soru
  Ezan okunurken konuşmak haram mıdır, haramsa nerde geçiyor bunu öğrenmek istemiştim.

  Ezan okunurken konuşmak haram değildir.


  Ezan ve ikamet okunurken konuşmak caiz midir? Ezan ve ikamette müezzinin okuduklarını tekrarlamanın sünnette yeri var mıdır?
  cevap
  Ezanı dinlemek sünnettir. Bu bakımdan ezan okunurken artık dünya işlerini bir tarafa bırakıp Allah'a ve O'na ibâdete yönelmek gerekir. Ezana karşı saygısızlık, dine ve Allah'a saygısızlığı ifade eder. Hattâ ilim adamlarımızdan çoğu, ezan okunurken bir şey yiyorsa yemesini keser, hele sigara ve benzeri mekruh şeylerle meşgul oluyorsa hemen bırakırlardı.

  Ezanı hem dinlemek, hem müezzinin dediklerini aynen söylemek sünnetir. Ancak “hayye alâ's-salâ ve “hayye alâ'l-felâh cümlelerine gelindiğinde bunlar aynen söylenmez, sadece “lâ havle vela kuvvete illâ billahi'l-aliyyi'l-azim denilir.

  Diğer bir rivayete göre : “hayye alâ's-salah denilince, “lâ havle denilir. “hayye alâ'l-felâh denilince, “maşaallahu kane vemâ lem yeşe lem yekûn denilir. (El-Muhit Radiyüddin Serahsi - Fetâva-yi Hindiyye.) sahih olan da budur.  Gerek bir ihtiyaç için, gerekse abdeste hazırlık için ezan okunurken tuvalete girmek, tuvalette bulunmak bir mahzur teşkil etmez. Zâten insan tuvalette iken namazın farzlarından birisi olan necâsetten tahareti gerçekleştirmekte, temizlik yapmaktadır. Orada tabiî bir ihtiyaç telâfi edilmektedir.

  Hülâsa, ezan okunduğu esnâda, insan müsait olduğu ve imkân bulduğu zaman durur, ezanı dinler, icâbet eder.

  (Mehmed Paksu, Aileye Özel Fetvalar)

  alıntı