Eyvah!Domuz Gribi

'Sağlıklı Yaşam' forumunda DaDLuJoJuK tarafından 22 Kasım 2009 tarihinde açılan konu


 1. Amacımız: Domuz Gribi hakkında bilgiler vererek, dünyadan güncel domuz gribi haberleri ve Türkiye'de Domuz Gribine ilişkin gelişmeler ile birlikte Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından bildirilen son gelişmeleri sunmak.

  Domuz Gribi
  Son zamanlarda neredeyse tüm dünyada domuz gribi ile ilgili önlemler alınmaya devam ediyor. İlk olarak Nisan 2009 tarihinde Meksika'da ortaya çıkan Domuz Gribi A(H1N1), son bahar ayında klasik grip vaklarının artmasıyla kendinden sıkça bahsettirmeye başladı.
  Domuz Gribi Virüsü Nedir? A (H1N1) Virüsüne domuz gribi denilmesinin nedeni, resimlerden de anlaşılacağı gibi, insan gribi virüsü, kuş gribi virüsü ve domuz gribi virüslerinden en çok domuz gribi virüsüne benziyor olmasıdır. A (H1N1) virüsü diğer grip virüslerinin hepsinin taşıdığı özellikleri taşıması ile kendine özgü öldürücü yeni özelliklere sahip bir virüstür.

  İlk olarak (Mart 2009) Meksika'da ardından New York da ortaya çıkan, Domuz Gribi A (H1N1) virüsü neredeyse tüm dünyada sağlık tedbirleri alınmasına neden olan, sosyal hayatı ciddi anlamda tehdit eden tehlikeli bir virüstür.

  Dünya Sağlık Örgütü (WHO) web sitesinde Pandemi A(H1N1) kodu verilen domuz gribi, insan gribi, domuz gribi ve kuş gribi virüslerine benzediğini ancak aynı olmadığını açıklıyor. Bu virüse “ domuz gribi” denmesinin sebebi, domuzlar arasında görülen grip virüslerine çok benzediğinin gösterilmiş olmasıdır. Bu yeni virüs insan, domuz ve kuş virüslerinin bir karışımıdır. Bazı yeni özelliklere sahiptir.


  İnsan Gribi Virüsü Kuş Gribi Virüsü Domuz Gribi Virüsü Pandemi A (H1N1)


  Domuz Gribi Belirtileri
  Domuz gribi belirtileri, insanlarda görülen mevsimsel grip belirtilerine benzer özeliklerdedir. Mevsimsel grip belirtileri ile Domuz Gribi Belirtileri arasında bariz fark yoktur. Domuz Gribi belirtileri de genellikle şu belirtilerdir.

  Ateş (38 derece ve üstü)
  Öksürük,
  Boğaz ağrısı,
  Yaygın vücut ağrısı,
  Baş ağrısı,
  Üşüme - titreme
  Yorgunluk, halsizlik hissi
  Kusma ve ishal görülebilmektedir.
  Acil Durumlar
  Erişkinlerde acil müdahale gerektiren belirtiler nelerdir?
  Nefes darlığı veya zor nefes almak
  Bilinç bulanıklığı
  Sık ve uzun süreli kusma

  Çocuklardaki acil müdahale gerektiren belirtiler nelerdir?
  Hızlı veya zor nefes alma
  Vücutta solgunluk ya da morarma
  Beslenememe
  Uyarılara cevapta azalma ve uykuya meyil
  Huzursuzluk
  Ateşle beraber döküntü görülmesi


  Domuz Gribi Aşısı
  Tüm dünyada Domuz gribi ölümleri ile ilgili haberler art arda gelirken, domuz gribi aşısı için tartışmalarda gün geçtikçe çığ gibi büyümektedir.

  04/11/2009 19:21 sularında T.C. Başbakanı R. Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep AKDAĞ'ı başbakanlığa çağırdı ve Domuz Gribi Aşısı konusundaki aşı tartışmaları hakkında bilgi alacak.


  İlk olarak Japonya da yirmi iki bin sağlık çalışanına uygulanan domuz gribi aşısının çeşitli yan etkileri gözlenmiştir. bu günlerde 28 ülkede domuz gribi aşıları uygulamaları hükümetler kontrolünde başlatılmıştır.

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Web sitesinde domuz gribinden korunmanın en etkili yollarından bir tanesinin bağışıklık sistemini güçlendirmek olduğu belirtilirken, domuz gribi aşılarının da temel özelliğinin bağışıklık sistemini güçlendirmek olduğu belirtiliyor.

  Domuz Gribi Aşısı ile ilgili bilgileri Dünya Sağlık Örgütünün web sitesinden takip edebilirsiniz.

  Domuz Gribi Türkiye Web Site
  Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye de domuz gribinden ölümler artmaya devam ediyor. Her geçen gün domuz gribinden ölümlerin haberleri medyalarda yankılanırken 03/10/2009 tarihi itibari ile Sağlık Bakanlığı web sitesinde, Türkiye de domuz gribinden ölüm sayısı 5'i Türkiye'nin baş kenti Ankara olmak üzere toplam 17 olarak açıklandı.

  04/11/2009 19:21 sularında T.C. Başbakanı R. Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep AKDAĞ'ı başbakanlığa çağırdı ve Domuz Gribi Aşısı konusundaki aşı tartışmaları hakkında bilgi aldı.

  30/10/2009 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ülkede tüm okulları, temizlik yapılması için kapattı.

  02/11/2009 tarihinde yurt genelinde başta sağlık personeli olmak üzere domuz gribi aşısı uygulamaları başlatılırken Sağlık Bakanı Recep Akdağ domuz gribi aşısı oldu.

  03/11/2009 tarihinde partisinin grup toplantısında konuşan Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı R. Tayyip Erdoğan domuz gribi aşısı yaptırmayı düşünmediğini açıkladı. Muhalefet parti liderlerinden MHP Genel başkanı Devlet Bahçeli de aşı olmayı düşünmediğini ifade etti.

  Türkiye de bağışıklık sistemini güçlendirmeye yönelik uyguladığı alternatif tedaviler ile bazı beyin tümörü hastalarını tedavi eden Herbalist Adnan Akar ve Alternatif Tedavi ekibi mevsimsel grip, ve domuz gribinden korunmanın en etkili yönteminin Dünya Sağlık Örgütünün web sitesinde de açıklandığı gibi, insanın bağışıklık sistemini güçlü tutmak olduğunu belirtti.

  Domuz Gribine karşı kombine edilmiş bağışıklık sistemi güçlendirici XPS6 organik bitkisel solusyona Amerika birleşik devletlerinde Domuz gribi aşısına karşı olan gruplardan yoğun talep görüyor.


  Domuz.gen.tr
    2. Cevap: Eyvah!Domuz Gribi

  Eline sağlık DaDLuJoJuK konularına kaynak belirtmeni ya da alıntı yazmanı öneririm.
    3. Cevap: Eyvah!Domuz Gribi

  alıntı derken??
    4. Cevap: Eyvah!Domuz Gribi

  kaynak link demekmi istediniz?
    5. Cevap: Eyvah!Domuz Gribi

  çok saol bu bilgiler için
    6. Cevap: Eyvah!Domuz Gribi

  Haberin kaynağını belirtmen gerekiyor bilinmiyorsa konu altına Alıntı yazabilirsin
    7. Cevap: Eyvah!Domuz Gribi

  Alıntı derken : Bu bilgileri aldığın adresi belirtmelisin...Alıntı yaptığın adres bir forum sitesiyse sadece alıntı yazabilirsin...
    8. Cevap: Eyvah!Domuz Gribi

  Domuz.gen.tr
    9. Cevap: Eyvah!Domuz Gribi

  Paylaşım ıcın tesekkurler gercekten cok guzel
    10. Cevap: Eyvah!Domuz Gribi

  LıNK ıCıNDe ThaNKs You :)
   


Similar Threads: EyvahDomuz Gribi
Forum Başlık Tarih
Sağlıklı Yaşam Keçi Gribi Nedir?Keçi Gribinin Belirtileri 1 Şubat 2011
Sağlıklı Yaşam Zencefil Çayı Gribin Düşmanı 25 Ocak 2011
Sağlıklı Yaşam Domuz gribi geri döndü 11 Aralık 2010
Sağlıklı Yaşam yaz gribine ne iyi gelir 18 Temmuz 2010
Sağlıklı Yaşam Ömer Osman Korkmaz'dan Gribi Anında Geçiren Formül 2 Şubat 2010