Eylül Romanının Özeti

'Etüt Merkezi' forumunda Wish tarafından 4 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. Mehmet Rauf Eylül Roman Özeti
  Eylül Romanı Mehmet Rauf
  Eylül Kitat Özeti

  [​IMG]

  Süreyya ve karısı Suat la birlikte babasının evinde oturmaktadır. Ama bu halden memnun değildirler. Babası hem yaşlı hem dediği dediktir. Onun yüzünden her yaz bir tane taş ocağına benzeyen köye gelirler ve orada sıkıntıdan patlarlar. Suat bu arada başka olaylardan da sıkılmaktadır. Suat ın kardeşi Hacer akrabası olan Necip Bey le gönül eğlendirmektedir. Hacer evli ve eşi de onun için herşeyini verecek nitelikte bir eştir. Daha sonraları Suat ile Süreyya birlikte mutlu bir şekilde yaşayabilmenin yolunu aramışlar ve bulmuşlardır. Suat Hanım gizlice babasından para isteyip eşi için bir yalı kiralar. Kocası bu duruma çok sevinir.

  Necip de hem dostarı hemde akrabaları olarak Suat ve Süreyya nın yanına gelir. Süreyya için yelkenle gezmek ve balık tutmak vazgeçilmez bir zevktir. Süreyya bu alışkanlıklarını sürdürürken Suat da Neciple birlikte piyano çalmaktadır.

  Başbaşa geçen bu uzun yaz tatilinin sonlarında Necip Bey birşeylerin olduğunu Suat Hanıma aşık olduğunu anlar. Bu durumdan kurtulmaya çalışsada başarılı olamaz. Sonunda çare olarak onların yanından ayrılmaya karar verir. Giderkende Suatın eldivenlerinden bir tanesini izinsiz olarak hatıra olması için alır.

  Daha sonraları Necipin tifoya tutulduğu öğrenilir. Süreyya ve Suat buna çok üzülürler. Tehlike devresi geçince Necipin yanına giderler. Necip hastalığın etkisiyle sinir yorgunluğu içerisindedir. Hacer Necipin hastalığı sırasında yanında bulunmuş ve o sıralarda Necipin kendiden geçmiş olduğu zamanda yastığının altından bir bayan eldiveni bulmuştur. Hep birlikte hasta hakkında konuşurlarken Necipin annesi eldiveni gösterir. Suat kendi eldivenini görünce şok olur ve olayı anlar fakat kimseye sezdirmez. O sırada Necipte sapsarı olur utancından ve çaresizliğinden ne yapacağını bilemez.

  Necip hastalıktan sonraki iyileşme devresini yalıda geçirilmek üzere mecbur edilir. Halbuki O onlardan kaçmak için uğraşmaktadır.

  Bir yaz sessiz ve olaysız bir şekilde geçmiştir. Eylül gelince Süreyya konağa gider. Bu gidiş beklenen bir gidiş değildir. Suat bu duruma anlam veremez. Daha gitmeden önce kışı bile beraber geçireceklerini söylemiştir. Ama Süreyya birşeyleri sezmiş olup o yüzden gitmiştir.


  Konağa geri dönülür. Necip artık eskisi kadar yalıya gelmemektedir. Hele Hacerin davranışları onların her bakışlarından anlam çıkarmaya çalışan tavrı her ikisini de deliye döndürür. Birbirlerini buldukları anda ister istemez kaybedeceklerdir. Suat kendisinden kalan Necipin aldığı eldivenin diğerini de verir. Bunun sebebi ise artık hayatın Suat için yaşamaya değer bir tarafı kalmamasıdır.

  O gece konakta yangın çıkar.Herkesi bir telaş ve korku alıp götürür. Canlarını zor kurtarırlar. Ama Suat ortalıklarda yoktur. Süreyya alevlerin içine doğru Suat diye inlemektedir. Ama cesaret edemez. Necip bir haykırışla içeriye fırlar . Her ikiside çöken tavanın altında can verirler.