Ey Ölüm Meleği

'Sorularla İslamiyet' forumunda NURDİN tarafından 27 Eki 2008 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]


  Ensar'dan bir zat vefat etmek üzereydi. Alemlere rahmet Hz. Muhammed (s.a.v) Efendimiz de bu zatın yanında bulunuyor, onunla ilgileniyordu. Efendimiz (s.a.v) ölüm meleği Azrail'in (a.s) geldiğini gördü ve aralarında geçen konuşmayı şöyle haber verdi.
  Resûlullah (s.a.v), ölüm meleğine:
  - Ey ölüm meleği, bu sahabeme yumuşak davran; şüphesiz o bir mü'mindir." buyurdu. Ölüm meleği Azrail (a.s) şöyle dedi.
  - Gönlün hoş, gözün aydın olsun; bil ki ben her mü'mine yumuşak davranırım. Ey Muhammed, şunu bil: Ben bir insanın ruhunu alınca, onun ailesinden birisi feryat ederse, ben ruh elimde olduğu halde adamın evinin kapısında durur ve:
  "Bu feryat da ne oluyor? Vallahi biz bu kimseye zulmetmedik, ecelinin önüne geçmedik, kendisi için takdir edilen vakitten önce gelmedik. Onun ruhunu aldığımız için bir günaha da girmedik. Eğer Allahu Teala'nın yaptığına razı olursanız, sevap alırsınız. Eğer üzülür ve kızarsanız, günaha girersiniz. Sizin bizi ayıplayacak bir durumunuz yok. Hem biz size daha çok geleceğiz. Siz kötü halden sakının, kötü ölümden sakının." derim.
  Ey Muhammed! Yer yüzünde köylü-şehirli, iyi-kötü kim varsa, ben her gün onları gözden geçiririm. Ben onların büyüğünü ve küçüğünü kendilerinden daha iyi tanırım. Vallahi Ya Muhammed, Allahu Teala'nın izni olmadan ben bir sineğin canını almaya güç yetiremem."
  Bu hadisi nakleden Cafer b. Muhammed (rah) demiştir ki:
  "Bana şu haber ulaştı: Azrail Aleyhisselam insanları namaz vakitlerinde gözden geçirir. Ölüm anında ruhunu almak için baktığında, eğer o kimse namazlarını muhafaza eden bir kimse ise, melek ona yakın durur, şeytanı ondan uzaklaştırır. Bu arada melek ona: "Lâ ilâhe illallah Muhammedu'r-Resûlullah" sözlerini telkin eder. Bu, gerçekten büyük bir hâldir."
   
 2. Bu arada melek ona: "Lâ ilâhe illallah Muhammedu'r-Resûlullah" sözlerini telkin eder. Bu, gerçekten büyük bir hâldir."

  Çok güzel bir paylaşım yapmışsın Nurdin Allahım inşallah "Lâ ilâhe illallah Muhammedu'r-Resûlullah"diyerek çene kapamayı nasip eder cümlemize:)

  meftanın arkasından ağlanacak tabi o gün ağlanmayacakta ne zaman ağlanacak ama feryat etmeden ağıt yakmadan ağlanacak :(
   
 3. Bizler inançları olan insanlarız.Doğumunda,ölümünden Allah'tan geldiğini hepimiz biliyoruz. Ağlamamız isyandan değil sevdiklerimizin yokluğuna alışamamktan. Rabbim öyle bir güç vermiş ki zamanla alışmayı da öğretmiş bizlere. Ölümü dağlara vermiş dağlar yarılmış insanlara vermiş zamanla alışmış.Sevdiklerimizi kaybetmenin acısı yüreğimizden hiç silinmez ama dünyada kaldığımız müddetçe Rabbim bize oyalanacak meşguliyetler vermiş ki o taze acılarımızı bir nebze hafifletmiş.

  Önemli olan "Lâ ilâhe illallah Muhammedu'r-Resûlullah'' diye zikrederek Azraile nefesimizi teslim etmek. Rabbim cümlemize nasip etsin böyle ölümü. :)
   
 4. Malesef bizler kaybettiklerimizin ardından bakarken Rabbimin istediği gibi sakin ve sessiz duramıyoruz. Kaybettiklerimizi yolcu ederken onlara söylemediğimiz ne kadar çok şey olduğunu, onları birdaha göreyeceğimizi düşünür o an özlemeye başlarız. Biliriz aslında Emir Allah'tan gelir...
  paylaşım için teşekkürler Nurdin
   
 5. Rabbim,den gelene boynumuz kıldan ince sabretmek ve bol bol duacı olmamız gerek

  çok güzel bir paylaşımdı Teşekkürler Nurdin emeğinize gönlünüze sağlık
   
 6. hem biz size daha çok geleceğiz ... çok doğru
   
 7. Hepimizin asıl yeri öbür dünyamız bu dünya boş hepimiz birer [​IMG]
  misafiriz imtihan ediliyoruz ama bunu çoğukez anlayamıyoruz.Allahım imtihanımızı başarıyla vermeyinasip eyle.AMİN.Paylaşımın için teşekkürler Nurdin.
   
 8. :(:(

  Paylaşımınız için teşekkürler Nurdin...
   
Yükleniyor...