evrensel tüketici hakları

'Soru Cevap' forumunda Misafir tarafından 8 Mart 2012 tarihinde açılan konu


 1. evrensel tüketici hakları
    2. Cevap: evrensel tüketici hakları

  Tüketicilerin Temel Gereksinimlerinin Karşılanması Hakkı

  Barınma, ısınma, aydınlanma, içecek su bulma, ulaşım haberleşme, tüketicinin en temel haklarıdır.

  Sağlık ve Güvenliğin Korunması Hakkı

  Satışa sunulan her türlü mal ve hizmetin yaşam ve sağlık açısından tüketicilere zarar vermeyecek kalite ve nitelikte olması hakkıdır.

  Ekonomik çıkarların korunması hakkı Mal ve Hizmetlerin Serbestçe Seçilmesi Hakkı
  Tüketicilere sunulan ürün ve hizmetlerin nitelikli , kaliteli ve uygun fiyattan sunulması, satış sonrası hizmetlerin yeterli düzeyde ve yaygınlıkta olması yanında, sözleşmelerdeki haksız hükümlerin olmaması ve baskıyı yaratan satış yöntemlerine karşı korunma hakkıdır.

  Bilgi edinme ve eğitilme hakkı

  Mal ve hizmeti satın alırken doğru karar vermeye yardımcı olacak bilgilerin edinmesi; yanlış, yanıltıcı reklamlar,etiket ile ambalaja karşı korunma ve sorumlu tüketiciler olarak bilincin gelişimi için eğitilme hakkıdır.

  Zararların karşılanması hakkı Tazmin edilme hakkı
  Satın alınan ürün yada hizmetin öngörülen nitelikte olmaması durumunda kusurlu malın geri alınması,değiştirilmesi kusurlu hizmetin yeniden görülmesi,zararın karşılanması hakkıdır.

  Temsil edilme hakkı (Sesini duyurma hakkı)
  Örgütlü tüketicilerin, hükümetlerin ekonomik politikalarının oluşturulması dikkate alınması,kamo organlarında temsili, firmalarda özellikle ürün geliştirme aşamasında görüş alınması ve denetlemelerde gönüllü olarak bulunma hakkıdır.

  Sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı
  Sağlık koşullarına uygun Ekolojik dengenin bozulmadığı bir çevrede yaşayarak, çevresel tehlikelerde korunup gelecek kuşaklar için doğayı koruma hakkıdır.
   


Yükleniyor...