Evren nasıl oluşmuştur

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 4 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


 1. Evren nasil oluŞmuŞtur 5 cÜmle Özet

  Bunun nasıl olduğunu kesin olarak bilemiyoruz ancak şu an için en çok kabul gören teori "Büyük Patlama Teorisi"dir.

  Bu teoriye göre nasıl olduğu hiçbir şekilde açıklanamayan bir patlama olmuş ve yayılan çok büyük miktardaki enerji maddeyi oluşturmuştur. Zîra enerji ve madde birbirine dönüşebilmektedir.

  Gök cisimlerinin hareketlerini incelediğimizde, bunların hepisinin tek bir noktadan yayıldığını ve bu doğrultuda ilerlemekte olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz.

  Ancak bu büyük patlamanın sebebini hiçbir şekilde açıklayamıyor, bilemiyor ve teoriler de öne süremiyoruz. Bilmemizin imkanı da yok gibi görünüyor.

  Evren, içinde en küçük parçacıktan en büyük galaksiye kadar değişik oluşumları barındıran dev bir boşluktur. Evrenin büyüklüğü bilinmemektedir. Gök bilimciler, evrenin boyutlarını ölçmek için sürekli çalışmaktadırlar. Gelişen uzay teknolojileri aracılığıyla yapılan araştırmalar, evrenin her yöne doğru genişlediğini göstermektedir. Bilim adamları, evrenin 15 milyar yıl önce çok güçlü ve büyük bir patlamayla ortaya çıktığına inanıyorlar. Bu büyük patlamayla başlayan evrenin hareketi, bugün de devam ediyor. Bu hareketin sonsuza kadar süreceği, duracağı ya da yön değiştireceği konusunda yapılan araştırmalar bize bu konuda yeterli ipuçlarını henüz vermiyor.

  Bilim adamları güneşin yaşının ise 4,6 milyar yıl olduğunu tahmin etmektedirler. Başlangıçta dev bir gaz ve toz bulutu olan Güneş, yoğunlaşarak kendi çekim alanı olan bir gaz kütlesi biçimini almıştır.