Evliyalardan Seçilmiş Sözler

'Güzel Sözler' forumunda EyLüL tarafından 2 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


 1. Evliyalar Sözleri  * En büyük nimet nefs den kurtulmaktır. Çünkü kul ile Allah arasında en büyük perde nefisdir. O halde esas iş nefsi köreltmektir. Hayat nefsin ölmesinde, kalbin dirilişi nefsi öldürmededir. (EBU BEKR SEYDELANİ)

  * Ömrünü faidesiz boş şeyler ile geçiren, tarlaya tohum ekme vaktini kaçırmış olur. Vaktinde tohum ekmeyen ise hasat zamanında pişman olur.(Ebu BEKR SIDDIK)

  *Allah için haline sabreden fakir,Allah'a şükreden zenginden daha değerlidir.Haline şükür edebilen fakir ise şükür eden zengin ve sabır eden fakirden daha üstündür. (Abdulkadir Geylani Hazretleri)

  * O'nu (Allah'ı) andıkça, seviyorsun demektir. O seni anıyorsa sevilenlerdensin !(Abdulkadir Geylani Hazretleri)

  * Gururlu olmayınız, nefsinizle mücadele riyazet ediniz Peygamberimiz (s.a.v) hep riyazet çekmiş, zenginlik istememiş, arpa ekmeğini bile doyuncaya kadar yemememiştir.(Mevlana Celalettin Rumi Hazretleri)

  * Az konuşmalıdır. Altı yerde dünya kelamı ile meşgul olanın otuz yıllık kabul olunmuş ibadeti red olunur.
  Mescidde, ilim meclisinde, ölü yanında, kabristanda, ezan okunurken, Kuran-ı Kerim okunurken. (Mevlana Celalettin Rumi Hazretleri)

  * Ben tenden kurtulurum,o hayalden kurtulur, varayım kavuşmanın sonu böyle bulunur. (Hz Mevlana C. Rumi'nin ölmeden önceki sözleri)

  * Edeb; hududa riayet etmektir. En büyük edeb ilahi hududu muhafazadır. (Abdulhakim Arvasi)

  * Küfür ve cezanın zamanla alakası yokktur. Tek anlık küfrün cezası ebedidir. (Abdulhakim Arvasi)

  * Allah'dan birşey isteyen, ona sıfat ve isimleri ile dua eder. Fakat zatını murad eden ,ona ancak zatı ismi olan ALLAH ile yönelir. (BAYEZİD-İ BİSTAMİ HAZRETLERİ)

  * Küçük günahlara ehemmiyet vermeyen, kısa zamanda büyük belalara düşer. (AHMET ASIM ANTAKİ)

  * Bir hata işlediğinizde , Allah'dan mağfiret (bağışlanma) isteyiniz, çünkü hatalar,insanlar yaratılmadan önce yaratılmıştır. Bütün helak hatada ısrardadır.(CAFER-İ SADIK)

  * Namaz her takva sahibi için yakınlıktır. Hac her güçsüzün cihadıdır. Bedenin zekatı oruçtur. Amel etmeden karşılık bekleyen yaysız ok atana benzer. (CAFER-İ SADIK)

  * Takvadan üstün azık yoktur. Susmaktan güzel şey yoktur. Yalandan büyük hastalık yoktur. (CAFER-İ SADIK)

  * Bir kimsenin rızkı daralırsa, istiğfara devam etsin ! (CAFER-İ SADIK)

  * Bir kimse sevdiği bir malının elinde kalmasını isterse baktıkça maşaallah La illa billah Allahın dilediği olur. Kuvvet onundur desin. (CAFER-İ SADIK)