Evliya Çelebi'nin yeni haritası bulundu

'Haberler' forumunda ZeuS tarafından 21 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


  1. [​IMG]    Evliya Çelebi nin yeni haritası bulundu.Profesör Zekeriya Kurşun Evliya Çelebi'nin bugüne kadar bilinmeyen Dicle ve Fırat haritalarının bulunuş hikayesini anlattı.Ünlü seyyah Evliya Çelebi'ye ait olan ancak bugüne kadar bilinmeyen Dicle ve Fırat haritasına ulaştığını açıklayan Prof. Dr. Zekeriya Kurşun fakülte binasında düzenlediği basın toplantısında, 1950 yıllarda dile getirilen, ancak 2009 yılında varlığı kabul edilen Evliya Çelebi'nin Nil haritasından sonra, şimdi de Dicle ve Fırat haritasının bulunduğunu kaydetti.
    Haritanın, İstanbul'da 17. yüzyılda elçilik yapan İngiltere Büyükelçisi William Trumbull'un (1639-1716) kütüphanesinden çıktığını 1988'de Londra'da nadir kitap ve yazmalar ticareti yapan Bernard Quaritch firması tarafından müzayedeye konulduğunu,seyahatnameden edindiği bilgilerle bu haritanın Evliya Çelebi'nin 400 yıllık sır olan haritası olduğunu tespit etti.
    Doğu Anadolu'dan başlayarak Dicle ve Fırat nehirleri arasını ayrıntılarıyla anlatan harita, Hint Okyanusu'nda son buluyor.Birleştirilmiş 8 parçadan oluşan haritanın boyu 3 metre 43, eni ise 4 metre 35 santimetre. Haritanın ortasında 4'üncü Murat'ın fethettiği Bağdat Kalesi ayrıntılı bir şekilde yer alıyor.Evliya Çelebi'nin Seyehatname'den sonra en önemli eserlerinin emin ellerde olduğunu belirten Zekariya Kurşun, haritayı yakın zamanda kitap olarak yayımlayacaklarını söyledi.

    kaynak: haberx.com