Evliya Çelebi Hakkında Kısa Bilgi

'Biyografi' forumunda Yasemin tarafından 6 Mar 2013 tarihinde açılan konu

 1. Evliya Çelebi Hakkında Kısaca Bilgi


  Evliya Çelebi,17. yüzyılın önde gelen gezginlerindendir. Kırk yılı aşkın süreyle Osmanlı topraklarını gezmiş ve gördüklerini Seyahatnâme adlı eserinde toplamıştır.Evliya Çelebi 25 Mart 1611'de İstanbul'un Unkapanı semtinde doğdu. Babası Derviş Mehmed Zilli, I. Süleymandan I. Ahmede kadarki padişahların kuyumcubaşılığında bulunmuş ve seferlere katılmıştır. Çelebi ailesi aslen Kütahyalı olup, fetihten sonra İstanbul'a yerleşmiştir.

  Evliya Çelebi, Seyahatnâme'sinde gezip gördüğü yerleri kendi üslûbu ile anlatmaktadır. Evliya Çelebi'nin 10 ciltlik Seyahatnâmesi, bütün görmüş ve gezmiş olduğu memleketler hakkında oldukça önemli bilgiler içermektedir.
   
 2. allah sizden razı olsun tam istediğim gibi kısa ve öz çok teşekkür ederim
   
 3. Asıl adı “Derviş Mehmed Zillî” olan Evliya Çelebi, 1611 yılında İstanbul’da doğmuştur. Evliya Çelebi “Seyahatname” adlı eseri ile meşhur Türk yazarı ve seyyahıdır.
  Evliya Çelebi ilk tahsilinden sonra yedi yıl medresede eğitim görmüştür. Kuran-ı Kerimi, Hat, Nakış, Tezhip sanatını öğrenerek kendisini yetiştirmiştir. Dördüncü Murat Han zamanında Enderun Mektebine girme imkanı buldu. Evliya Çelebi genç yaşta seyahat etmek, yeryüzünde yaşayan insan topluluklarını, örf adet ve gelenekleri, farklı medeniyetler ve farklı mimari eserler görmek arzusuna kapıldı. Uzun bir dönem gezip görme hevesi ile yanıp tutuşan Evliya Çelebi, bu fikrini gerçekleştirmek için arayışlara girdi. Uzun bir süre arayışlarına devam eden Çelebi bir gece rüyasında, Ahi Çelebi Camisinde kalabalık bir cemaat içinde Peygamber Efendimizi (Sallallahü aleyhi vesselam) görmüş ve huzuruna çıkarak, Şefaat Ya Resulallah diyecekken, heyecana kapılarak, Seyahat Ya Resulallah! Demiştir. Peygamber Efendimiz de tebessümü ile bu gence hem şefaatini müjdelemiş hem de seyahatini ihsan etmiş.
  Uykudan uyandığında rüyasını yorumlatmış. Evliye Çelebi bu rüyadan sonra İstanbul’dan başlayarak kendini seyahate vermiş. Elli yıl boyunca hayatını geziye adayarak, gezip gördüklerini yazdığı kitabı olan “Seyahatname”si tüm dünya tarafından tanınan bir eser olmuştur.