Evlilikte Mutlu Olmanın Yolları

'Kadınların Dünyası' forumunda HazaN tarafından 11 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. Mutlu evliliğin sırları
  Mutlu bir evlilik için yapılması gerekenler
  Evlilikte mutluluğu yakalamak için ne yapmalı


  Temel iletişim becerileri öğrenmek Evliliği sürdürmek için bazı temel iletişim becerileri vardır bunlar sonradan öğrenilebilir şeyler olduğundan herkes bunları öğrenebilir. İletişim sürekli konuşmak mıdır? Hayır, iletişim öncelikle dinlemek demektir. İletişim sadece düşünce paylaşımı da değildir. Hem düşünce hem duygu paylaşımının birlikte olduğu durumlarda sağlıklı iletişim vardır diyebiliriz. İletişim becerilerinin içinde dürüstlük, hakkaniyet, karşı tarafı adam yerine koyma, fikirlerine ve tercihlerine saygı duyma gibi özellikler de olmazsa olmazlar. Duygu ve düşüncelerinizi paylaşın
  Duyguları içinize gömmeyin. İçe atmak demek aslında kalbe atmak değil, hafızaya atmak, kafaya takmak demek. Bu da tüm sinir sistemimizi bozar. Siz duygularınızı paylaştıkça, o da sizden öğrenir sizi örnek alır. Duyguları derken sevincinizi, özleminizi, üzüntünüzü, öfkenizi karşı tarafa anlatın; ama ben dilini kullanarak.

  Bağlılık – bağımlılık sorunu
  Bağlılık; eşe bağlı olmak, onu sevmek, korumaktır. Diğer yandan bağımlılık; onun kulu kölesi olmak, 'sen olmadan ben yaşayamam' demektir. Evlilikte eşlerin en büyük şikayeti bu, eşlerine çok bağımlı olmak. Başka bir insana dayanmak ne kadar güvenli olabilir ki... İnsanın en güvenilir yeri kendisidir. Önce kendinizi sevin, kendinize güvenin.

  Sevgi, saygı, ona özel ilgi verin
  Sevgiyi karşı tarafa iletmek çok önemlidir. Kadın veya erkek diyor; 'ben eşimi çok seviyorum ama karşı taraf bunu anlamıyor, hissetmiyor.' Karşınızdaki kişiye saygı gösterin: 'Sen varsın ve önemlisin.' Bazen ilişkilerde inatçılık yapıyoruz, 'o yapıyor mu ki, ben de yapayım veya önce o yapsın' gibi. Siz bir deneyin, o duyguyu ona bir tattırın bakalım sonra neler olacak...

  Ailelerle ilişkiler
  Ailelerden bağımsız olabilmek. Ben artık evlendim, benim sınırlarım var diyebilmeliyiz. Ancak bunu söylerken takındığımız üslup çok önemli. Elti, görümce, kaynana ile sorunlar olur, olabilir, ama sorunlar nerde çözülür; evinizde eşinizle birlikte.

  Tartışmaları erteleyin
  Baktınız ikiniz de çok kızgınsınız, “Ben bir kahve yapayım da içelim, yatmadan önce tekrar konuşuruz bu konuyu ya da yarın diyebilmeliyiz. Aksi takdirde birbirinize sonradan pişman olacağınız kırıcı şeyler söylersiniz; saygı, sevgi yıpranır, yok olur.

  Eşinizi olduğu gibi kabul edin
  Karşımızdaki insanı değiştirmeye çalışmayalım, kendimizi değiştirmeyi deneyelim. Kişi ancak kendisi isterse değişir. İnsan kendini değiştirebilir, ama eşini değiştirmek o kadar kolay değildir. Eşinizi de onun içine sığamayacağı kalıpların içine sokmaya çalışmayın. Çok doğru bir söz vardır; “Tanrım bana değiştirebileceğim şeyleri değiştirmek için güç ver, değiştiremeyeceğim şeyleri kabul etmek için sabır ver, en önemlisi bu ikisi arasındaki farkı görebilmek için akıl ver.
   


Similar Threads: Evlilikte Mutlu
Forum Başlık Tarih
Kadınların Dünyası Evlilikte mutluluğun sırrı 10 Aralık 2012
Kadınların Dünyası Evlilikte mutlu olmanın yolları 25 Aralık 2010
Kadınların Dünyası Evlilikte mutluluğun devamı... 17 Ekim 2008
Kadınların Dünyası Evlilikte Neden Küsülür? 29 Ocak 2014
Kadınların Dünyası Evlilikte Ailenin Önemi Nedir? 18 Şubat 2013