Evlilikte imaj Hiçbir Şeydir Allah Rızası Herşey!

'Kadınların Dünyası' forumunda DiScOvErEr tarafından 26 Ekim 2009 tarihinde açılan konu
 1. Evlilikte imaj Hiçbir Şeydir Allah Rızası Herşey:!
  Devir imaj devri… Görüntü her şeyden önemli. Çünkü artık değerlerin, ahlaki ölçülerin hiçbir anlamı yok. Önemli olan insanların sana baktıklarında hayranlık duyması, giyiminle, gidip geldiğin mekanlarla, tatil yaptığın yerlerle, arabanın markası, oturduğun siteyle “zengin” bir görüntü vermen… Modern hayat çocukluktan itibaren insanları böyle bir kalıbın içinde yaşamaya zorluyor; iyi ve özel okullarda okumalı, marka giyinmeli, alışveriş merkezlerinin müdavimi olmalı, yediği yemekten çorabına kadar kullandığı ve tükettiği her şey marka olmalı.

  Modern insanın işi ve kariyeri de zaten özenilesi imajını desteklemeye yaramalı. Her şey dışardan bakanlar “Ne kadar zengin, ne kadar güzel, ne kadar bakımlı, ne kadar karizmatik, ne kadar modern desinler’ diye yapılıyor. Kimse kendisini Allah’ın nasıl bir kul olarak göreceğiyle ilgili bir kaygı taşımıyor. Böyle bir dayatmanın sonucunda imaj derdindeki insanın yapacağı evliliğin de hayatındaki her şey gibi o mükemmel görüntüyü tamamlaması gerekiyor. Bu yüzden de eş adayının karakteri, ahlakı, insani özellikleri değil imajı önem taşıyor. Sosyolog Fatma Karabıyık Barbarosoğlu bu durumu “Modern hayat bizi nefsimizin isteklerini coşturmaya çağırıyor. İslam’ın nefis terbiyesi hiçbirimizin gündeminde değil. Hiçbirimiz kendimizi manevi olan ile şarj edemiyoruz. Hal böyle olunca Peygamber Efendimiz’in hanımları ahlakı için nikahlayın tavsiyesini duyacak kulak azalıyor” şeklinde özetliyor.


  SANAL BİRLİKTELİKLERDEN SAHİCİ AİLELER ÇIKMAZ!

  Üstelik dışarıya verilen imaj ne olursa olsun evliliğin uzun süreli bir birliktelik olduğu düşünülürse sadece görüntüye bakıp verilecek bir evlilik kararı daha başından aile birliğini dinamitlemek anlamına geliyor. Bülent Şahin Erdeğer de imaj için yapılan evliliklerin sahteliğine dikkat çekerek “Toplumda var olabilmeyi, bir kişilik sahibi olabilmeyi ancak sahte şeylerle başarabilen kişiler bunun için imaj sahibi olmaya çalışıyorlar. Sahte kimliklerini güçlendirebilmek için de ‘güzel bir kadın’ ya da ‘zengin bir erkek’ olarak görünmeye ve bu tiplerle evlenmeye çalışıyorlar. Bu tarz evlilikler evlenen tarafların sahteliği kadar sahtedirler. Kendi şahsiyetlerini insanı insan yapan değerlerle inşa edemeyen kişilerin sanal birlikteliklerinden ortaya çıkacak aileler de sahici olmayacaktır. Oysa evlilik ahlak toplumunun yapıtaşıdır. Evliliği sahici olmayan bir toplumun kendisi de ancak imaj’dan yani bir yanılsamadan ibaret olacaktır” şeklinde konuşuyor.

  Serkan Sevinç ise “Eş seçerken sanki bir şirketin insan kaynaklarına eleman alır gibi bakılıyor eş adayına. Aile saygı, sevgiden öte başka çıkarların gözetilmeye başlandığı bir yer oldu” diyerek bir durum tespiti yapıyor. Arzu Cihangir de modern hayatın imaj dayatmasının hepimizi bir şekilde etkilediğine dikkat çekerken öyle bir bakışla yapılan evliliklerin hiç de sağlıklı olmadığının altını çiziyor. Cihangir, “Eskiden evlilik için aranan kriterler efendi olmak, kötü alışkanlığı olmamak, çalışkan ve dürüst olmak gibi özelliklere sahip olmaktı. Ancak son yıllarda durum biraz değişti. Kriterler ‘Ne iş yapıyor, ne mezunu, arabası var mı, tipi nasıl, eğlence alışkanlıkları nedir?’ gibi sorulara kaymaya başladı. İmaj yeni dünyanın en büyük özelliği. Ama sırf imaj için yapılan bir evliliğin saadet getirmediğini bilecek kadar da çok vak’a gördüm” diye konuşuyor.
  [​IMG]

  Eş seçimindeki kriterler değiştiği için evlilikler de uzun ömürlü olamıyor. Edep, ahlak, sabır, sadakat, özveri ve diğergamlık yerine zenginlik, güzellik, gösteriş, diploma, iyi bir maaş, kariyer sahibi olmak gibi maddi ölçüler konulunca en ufak bir sallantıda evlilik kurumu çatırdıyor. Eşler birbirlerine tahammül edemez oluyor ve görüntünün yerini gerçekler alınca eşler ne kadar yanlış seçim yaptıklarını anlıyorlar. Bu yüzden dinimiz eş seçiminde dindarlığı ve takvayı birinci tercih sebebi olarak tavsiye ediyor. Ve biz her zaman olduğu gibi modern hayatın tuzaklarına takılıp düştükten sonra Yaradan’ın ikazlarını fark edip “Eyvah” diyoruz. Şimdi durup modern çağın sloganını tersine çevirme zamanı: “İmaj hiçbir şeydir, Allah’ın rızası her şey!”


  semekand Aile Ekim sayısı 2009