Evlilik Yorgunluğunu Duydunuz mu?

'Kadınların Dünyası' forumunda zamaneanne tarafından 25 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]  Pek çok çift her ne kadar adını bilmese de uzun yıllar süren evliliklerinin bir aşamasında evlilik yorgunlğunu yaşarlar. Uzmanlara göre evlillik yorgunluğunuun belirtileri çok açık:

  Aşkım, sevgim bitti, artık heyecanım kalmadı diyen pek çok kişi aslında evlilik yorgunluğunun pençesinde. Bu durumu kendi lehine çevirebilen ve evliliğini kurtarabilenler bir yana, çoğu kişinin de sırf bu cümleler yüzünden evliliğinin bittiği bilinen bir gerçek.

  Ekonomik ve fiziksel uyum, yaş uyumu, inanç uyumu ve cinsel uyum gibi benzerliklerin hiçbiri evlilik yorgunluğunu önlemede belirleyici değil. Çiftlerden biri çok zengin diğeri çok yoksul olabilir ya da biri genç diğeri yaşlı olabilir. Önemli olan konuşmada anlaşabilecek kadar eğitim uyumunun var olması.Eğer bu eğitim uyumu olmazsa uzun süren anlaşamamalardan sonra evlilik yorgunluğu ortaya çıkabiliyor.

  Bunun yanında Eşlerden her ikisinin de çalışıyor olması, evliliği yorgunluğa götüren nedenlerden biri.Özellikle kadın her iki görevini de yerine getirirken evliliğini ve aşkını ihmal edebiliyor.

  Evlilik yorgunluğuna kapılmamak için yapılacak tek şey insanın elindekilerinin kıymetini bilmesi. Sağlığınızın, ailenizin, çocuklarınızın, dostlarınızın değerini bilin.Ve her şeyden önemlisi elinizdekilerle yetinmesini bilin...
    2. Cevap: Evlilik Yorgunluğunu Duydunuz mu?

  Evlilikler en çok ilk yılda sonlanıyor. Sonra giderek her sene azalma trendine giriyor ve ilk 6 yıl risk oluşturuyor. Sonra durağanlaşıyor ve 20. Yıldan sonra tekrar tırmanışa geçiyor. Ani evlenmelerde, nişanlılık dönemi geçirenlere göre ilk yıl boşanmaları daha sık görülüyor. Evlenip aynı evde yaşamaya başlayan çiftler, uyumlu olup olmadıklarını bir süre sonra fark ediyorlar ve evliliğin akıbetini belirliyorlar. Görücü usulü ile bir süre nişanlı kalıp sonra evlenenlerin, evlilikleri aile büyüklerinin seçimleri ve tecrübeleri ile şekillendiği için flört evliliğine göre biraz daha sağlam olabiliyor.