Evliliğinize adapte Olması İçin Çocuğa zaman tanımalısınız

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 10 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


  1. Evliliğinize adapte Olması İçin Çocuğunuza Zaman Tanıyın

    Bazı çocuklar ebeveynlerinin evlenmelerini ve eşlerini reddederler. Evlenen ebeveynle görüşmek istemezler, telefona çıkmazlar, küserler. Çocuğun bu davranışı karşısında bazı ebeveynler de çocuklarına darılır, küserler. Oysa çocukla çocuk olmak, hele bu süreçte çok yanlıştır. Çocuğunuzun gönlünü almalı ve iletişiminizi eski sağlıklı haline getirmek için çaba göstermelisiniz.

    Bazı çocuklar da, evlenen ebeveynleriyle ilişkilerini bozmazlar ama eşlerine tepki gösterirler, ona kötü davranırlar. Konuşmazlar, sözünü dinlemezler, yapma dediğini inadına yapar, sinir ederler. Yeni eşin eşyalarına zarar veren, giysilerini kesen; özel eşyalarım kıran, ona hakaretler eden çocuklar da vardır. Bu durumda sabırlı olmalı ve sakin davranılmalıdır. Çocuğa kızmak, bağırmak, hatta dövmek, sorunları iki-üç katına çıkarır.

    Bu noktada da yine çocukla konuşmak, çocuğu sakinleşmek gerekir. Çünkü çocuk bu davranışlarını kıskançlığından ebeveynini paylaşmak istemediğinden yapıyordur. Çocuğu yeni eşi abi ya da abla olarak görmesi sağlanmalıdır. Üvey ya da üvey baba kavramlarını çocuğa yansıtmak son derece talidir. Çünkü çocuğun gerçek annesi ya da babası vardır zatenYeni gelen eşin onun annesi ya da babası olmayacağı, abla teyze ya da abi-amca kavramlarının uygun olduğu söylenmelidir. Yeni gelen eşler de asla çocuğa annelik-babalık yapmamalıdırlar, çünkü dediğim gibi, çocuğun anne ya da babası vardır. O yalnızca, anne ya da babasının eşidir. Bu kavramların ve zenin oturması elbette zaman alacaktır. Ancak şu gerçek unutulmamalıdır: Hiçbir çocuk, evlenilen eş için örselenmeli, dostça ve arkadaşça konuşmalarla iletişimler güçlendirilmelidir.