Evlerde Enerji Tasarrufu Nasıl Sağlanır

'Bunları biliyormusunuz' forumunda zamaneanne tarafından 5 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu


 1. Evlerde Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır


  Evde Enerji Tasarrufu Yapmanın Yolları


  Aslında alacağınız bazı önlemler ve evinizde yapacağınız düzenlemelerle aysonu fatura şoku yaşamaktan kurtulabilirsiniz. İşte küçük önlemlerle evinizde enerji tasarrufu yapmanın yolları:


  Tasarruflu lamba kullanın. İstanbulda 5 milyon evde enerji tasarruflu lambalara geçilse 400 milyar kilowat saat tasarruf sağlanabilir. Tasarruflu lamba fiyatı fazla bile olsa yaptığı tasarruf sayesinde maliyetini kısa zamanda kurtarır.

  Zamanlayıcılar, fotoseller, ya da yaklaşım sensörleri vasıtasıyla aydınlatmanın kontrol edilmesi de enerji tasarrufu sağlar.

  Televizyon, VCD ve DVDlerinizi uzaktan kumanda ile değil, direkt fişi çekerek kapatın. Fişi çekilmeyen elektrikli ev aletleri azda olsa bir miktar elektrik tüketir.

  Dış kapı ışıldakları halojen lambalarla değiştirilebilir. 50-90 wattlık bir halojen lamba, iki kat fazla wattlı standart bir reflektör lamba yerine takılırsa yine aynı aydınlatma sağlanır.

  Lambaların ve armatürlerin periyodik olarak bakımları yapılmalıdır. İyi yapılmayan bakım sonucunda lamba üzerinde biriken tozlar faydalı ışık miktarını azaltır. Ayrıca kirlenen lambalarda temizlenmelidir. Bu sayede de daha fazla aydınlanma sağlanır.

  Duvarlar ve tavanlar açık renkli boya ile boyanmalı, dekorasyon eşyaları mümkün olduğunca açık renkli alınmalıdır.

  Lamba ışık çıktısı verimli olarak kullanılmalıdır.
  Bir akkor lamba, kompakt fluoresan lamba ile değiştirildiğinde yüzde 80 kadar aydınlatma maliyeti azalır.

  Odadan ayrılırken lambalar kapatılmalıdır. Aile bireyleri odadan ayrılırken lambaları kapatmalarını hatırlatacak notlar konması faydalı olacaktır. Odadan çıkarken lambaların kapatılması alışkanlık haline gelmelidir.

  Gün ışığından mümkün olduğunca faydalanılmalıdır. Odalar doğal aydınlık avantajını daha iyi kullanacak şekilde düzenlenmelidir. Pencere yakınına bir masa ve sandalye yerleştirerek elektrik faturalarında gerçek bir azalma sağlanabilir.

  Daha fazla ışığa ihtiyaç duyulan bölümlerde çok sayıda düşük güçlü lamba yerine daha yüksek güçlü tek bir lamba kullanmak daha verimli bir aydınlatma sağlar. Birden fazla lamba daha fazla maliyet getirir.