Evlenmeye Nasıl Karar Verilir?

'Kadınca' forumunda Aderito tarafından 12 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]

  Evlenmeye Nasıl Karar Verilmeli?

  Doğru yapılan eş seçimi, doğru evlilikler doğurur. Sevgilinizle evlenip evlenmemekte kararsız kalıyorsanız, doğru eş nasıl seçilir başlıklı bu yazımı okumanızda fayda var. Hadi göz atalım , hayatımızdaki kişi, doğru kişi mi? Evlilikte mutlu olmak, mutlu bir evlilik yaşamak ve eşimizle ömür boyu anlaşarak tabiri caiz ise gül gibi geçinmek için nelere dikkat etmeliyiz? Eş seçiminde dikkat etmemiz gereken belli başlı kurallar olduğunu biliyor muydunuz?


  Doğru bir evlilik için doğru eş seçimi önemlidir. Küçük yada ufak gibi görünen bazı ayrıntılara dikkat ederek, yanlış bir evlilik yapmanın önüne geçebilirsiniz.

  Kendinizi tanıyın
  İlk olarak, evlilikten neler beklediğiniz konusunda karar verin. Doğru eşi bulmak için kendinizi tanımak, eşinizden neler beklediğinizi, nasıl bir ilişki hayal ettiğinizi bilmek önemlidir.

  Değerlendirme yapın
  Başta kusursuz insan olmadığını kabul edin. Karşınızdaki insanın da olumsuz yönleri mutlaka vardır. Bu olumsuzluklara kızmak yerine, sizi ne derece etkileyebileceğini düşünüp değerlendirin.

  Onunla tatile gidin
  Onunla beraber tatile çıkın. Farklı mekanlarda, farklı tecrübelerde nasıl davranacağını görebilir ve birlikte geçirdiğiniz bu sürede onu daha iyi tanıyabilirsiniz.

  Ailesini tanıyın
  Evlenmeyi düşündüğünüz kişinin ailesini mutlaka tanıyın. Birçok evliliğin, ailesel ve çevresel faktörler yüzünden dağıldığını unutmayın.

  Flört edin
  Partnerinizden gerçekten emin olmak için, flört dönemini her zaman uzun tutun. Eş adayınızı her yönüyle tanıyana kadar, flört döneminizi bitirmeyin.

  Danışın
  Karar vermekte zorlandığınız anlarda sizden daha tecrübeli birine danışın. Aileniz ve evli arkadaşlarınız bu konuda size yardımcı olabilir.
  Eğer hayatınızda doğru kişi olduğunu düşündüğünüz biri varsa 3 yanlışın 1 doğruyu götürmesine izin vermeyin.
   
  Son düzenleme: 12 Ara 2012
 2. Cevap: Evlenmeye Nasıl Karar Verilir?

  ÖNCE NE İSTEDİĞİNİZİ BELİRLEYİN

  Ne iş olsa yaparım abi diyen birinin, iyi ve uygun bir iş bulması çok zordur malûm. Hatta iş bulması bile zordur. Oysa kişi ne istediğini belirlese, aradığını bilmenin rahatlığı ile çok daha kolayca bulabilir. Evlilik için de böyledir bu. Nasıl biriyle evleneceğine karar vermek, işin yarısını halletmek demektir. Ama bunun için de tabiî önce kendi kişiliğinizi, yönelimlerinizi ve ihtiyaçlarınızı belirlemeniz gerekir. Yani kendinizi tanımanız lâzımdır önce.

  İkili ilişkilerde, aile hayatında sizin için önemli olan nedir? Huzur mu, paylaşım mı, destek mi, heyecan mı, ya da güven mi? Vazgeçemeyeceğiniz öncelikler hangileridir, kesinlikle kabul etmeyeceğiniz şeyler nelerdir? Bunların adını doğru koymanız gerekir. En az on cümleyle ihtiyaçlarınızı, beklentilerinizi, şartlarınızı sıralayın; elinizde ve aklınızda bulunsun.

  Tabiî, bu istekleri sıralarken, abartmayın da lütfen.
  Adam arkadaşına sormuş:
  —Evlenmiyor musun?
  —Şartlarımı tutarsa olur.
  —Ne istiyorsun ki?
  —Güzel olsun, akıllı olsun, dindar olsun, zengin olsun, kültürlü olsun, şefkatli olsun, ciddi olsun, itaatli olsun, bir de esprili olsun.
  —Ama abi, demiş öteki, birden fazla evlilik yasak artık!
  Fıkra, önerimi unutturmasın ama. Ne istediğinizi belirlemelisiniz mutlaka.