Evlenme teklifini hep erkekler mi yapar?

'Kadınların Dünyası' forumunda eftelya tarafından 5 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu 1. Evlenme teklifi hep erkeklerden mi gelir

  [​IMG]

  Geçmişte evlenme teklifi etmek sadece erkeklerin göreviydi. Oysa ki geleneklere göre kadınlar da dört yılda bir, 29 Şubatta dizlerinin üzerine çöküp evlenme teklif edebiliyorlar. Tabii bu, sadece dört yılda bir olabiliyor. Geri kalan zamanlarda ise bir erkeğin yüzük eşliğinde evlenme teklifi etmesi son derece normal karşılanıyor. Ama tabii zamanla roller değişiyor. Şimdilerde her 10 kadından biri evlenme teklifi almak yerine teklif etmeyi tercih ediyor; yüzde 50si yani yarısı ise artık o özel güne saygı göstermiyor. Araştırmalar, kadınların artık “özel günlerine de eskisi kadar çok özen göstermediklerini ortaya çıkarıyor.

  Erkekler ise durumun değişmesinden şikayetçiler. “Evlenmek istemiyor değiliz. Ama bu özel soruyu soran taraf, biz erkekler olmalıyız. Birçok erkek bugün kız arkadaşıyla internette tanıştığını bile arkadaşlarına söylemekten çekiniyor. Bu yüzden erkeklerin kız arkadaşlarından evlenme teklifi aldıklarını itiraf etmeleri de oldukça zor ve kötü bir durum. Kadın ve erkek eşit olabilir ama bu, her şeyi yapabilecekleri anlamına gelmiyor diyor The Accidental Proposal kitabının yazarı Matt Dunn.

  Bırakın, Biz Planlayalım! Dunn, neden böyle hissettiğini ise şöyle açıklıyor: “Böyle düşünmemiz bizim suçumuz değil. Bu, genetik bir durum; evlilik teklifinin elimizden alınması isteyeceğimiz en son şey. Yakın arkadaşı Stunun yaşadığı durumu bizimle paylaşıyor: “Kız arkadaşı, Stuya evlenme teklif etti ve bu, Stuya ültimatom gibi geldi. Şu an evliler ama Stu, hâlâ evlenme teklifini yapacak tarafın erkekler olması gerektiğini savunur durur.

  Şu bir gerçek ki kadınların birçoğu küçüklüklerinden itibaren evlenecekleri günün hayalini kurarlar. Ama Dunna göre erkekler de bu özel güne en az kadınlar kadar önem veriyorlar. “Biz de aşık olduğumuzda sevdiğimiz kadının önünde diz çöküp evlenme teklifi edeceğimiz günü düşünürüz. Bu, hayatımızın en önemli, en mutlu anlarından biri olmalı, öyle ki yıllar geçse de her iki taraf da bu özel günü aynı heyecanla hatırlamalı diyor ve soruyor: “Siz kadınlar neden böyle bir zevkten kendinizi mahrum bırakmak isteyesinizki? İşte bu yüzden yinede konuya klasik bakış açısıyla yaklaşmakta yarar var. Seçim sizin ama bize göre sakince bekleyip o özel günün hayalini kurmak en doğrusu.
  (Cosmopolıtan)