Evinizin havasını değiştirecek bitkiler

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Yasemin tarafından 27 Ocak 2014 tarihinde açılan konu


 1. Evin havasını temizleyen bitkiler  Evinizin havasını saran kimyasalları ve kanserojen maddeleri, süs bitkilerinin temizleyici etkisiyle yok edebilirsiniz.


  Evinizin havasını temizleyen o bitkiler hakkında bilgiler derledik sizler için..

  Dışarıdaki kirli havaya müdahale etme şansımız az olsa da evimiz için daha fazlasını yapabiliriz. Evimizin havasını temizlemek için süs bitkilerinden yardım alabiliriz.

  Evinize 10 metrekarede bir geniş yapraklı, çeşitli süs bitkileri koyun. Bitkiler evdeki oksijen seviyesini yükseltmekle kalmayıp aynı zamanda da havada biriken toksinlerin yüzde 87’sini temizleyebilir.

  Eğer kalabalık bir şehirde veya çok trafikli bir caddede yaşıyorsanız, çam ağacı veya bitkisi de faydalı olabilir. Çamın, egzoz, karbondioksit ve diğer sanayi kirliliklerine karşı inanılmaz bir emiciliği vardır.

  Açelya amonyak emer. Kasımpatı ise boyalarda bulunan trikloretilen maddesini yok eder.

  Kurdele çiçeği karbonmonoksit ve formaldehit ile beslenir ve alerji yapan maddeleri de yok ederek havayı solunabilir hale getirir.

  Kurdele çiçeği ve örümcek bitkisi, karbonmonoksiti yüzde 96 oranında yok eder. Karbonmonoksit renksiz, kokusuz ve zehirlidir.

  Spatilyum ve kaynana dili de yine benzen ve türevlerini yok eder. Koridorlara ve az ısıtılan odalara konulmalıdır. Spatilyum, örümcek bitkisi ve ağlayan incir genel olarak formol denilen zehiri yüzde 50 ile yüzde 86 miktarında yok eder.

  Spatilyum, peygamber kılıcı (Sansevieria), dracaena marginata, kaynana dili, muhtemelen kanser yaptığı düşünülen trikloretilen maddesini inhibe eder.

  Ayrıca havayı temizleyen bitkileri yatak odanıza da koyabilirsiniz bunun hiçbir sakıncası yoktur.

  ev-sus-salon-bitkisi-mkl.