Evinizi Hızlı Temizleme Yolları

'Bunları biliyormusunuz' forumunda YAREN tarafından 15 Ocak 2009 tarihinde açılan konu


 1. Hafta sonu temizlik yapmaya hazırlananlar, evinizi saatlerce hızlı temizlemek yerine işinizi daha kısa sürede halledebilirsiniz.
  Dağınık evinizi toplama, yerleri silme, yıkama ve süpürme, toz almak için Cumartesi günü 5 saatinizi mi vermek ya da günde birkaç dakikanızı ayırarak evinizi derli toplu, temiz tutmak mı istersiniz?
  Seçiminizin birkaç dakika olacağından eminim.

  İşte günde birkaç dakikanızı ayırarak evinizi temiz tutmanızı sağlayacak öneriler..


  Mutfak

  Her akşam yemeğinden sonra 5 dakika ayırın ve şunları yapın..

  Tezgahı ve ocağı silmek için 2 dakika ayırın. Nemli ve deterjanlı bir bez ile tezgahınızın üzerini ve ocağa, sıçrayan yağları silin.

  Yerleri 3 dakikada süpürün..

  Etrafınıza bakın: Yerde ekmek, kahve, bisküvi kırıkları var mı? Hemen süpürge ile kapıdan başlamak üzere, köşelere kadar tüm mutfağı süpürün. Hafif nemli bir bez ya da kağıt havlu ile yerdeki tozları silin.
  Duvarlar ve dolaplar için iki hafta da bir 13 dakika ayırın.

  Seramiklerin ve dolapların, kapı ve pencere çerçevelerinin tozunu almak için 13 dakikanızı ayırın. Bunun için hazır toz bezlerini tercih edin.
  Buzdolabının dışını silmek için 2 dakikanızı ayırın. Raflarını ve içini pamuksuz nemli bir bezle silin.
  Yüzeyler için 3 dakika

  Temizleme beziyle lavabo, tezgah, fırın, ocak ve buzdolabının dış yüzeylerini silin. Muslukların etrafında oluşan kirler için fırça ve toz detarjan kullanın.

  Döşemeler için 4 dakika

  Köşe ve odaya girişten başlamak üzere temizleme beziyle yerleri silin. Sprey temizleyiciler kullarak yerleri parlatabilirsiniz.

  Banyo

  Duştan sonra her gün 3 dakikanızı ayırın

  Küvetiniz temizlemek için 30 saniye fiskıye tutun. Günlük kirinizi küvetten temizlemiş olursunuz.
  Tuvaleti temizlemek için 1 dakika. Tuvalet temiz olması gereken en önemli yerdir. İyice dezenfekte olduğundan emin olun.
  1 dakikada yerleri silin

  Kağıt havlu ya da suyu emebilecek bir bezle yeri silin.
  Her iki haftada 14 dakikanızı ayırın

  1 dakikada tuvaleti dezenfekte edin. Temizleyici spreyler sıkın bir süre bekleyin ve sifonu çekin. Yerleri de dezenfekte edecek bir temizleyici kullanarak temizleyin.
  2 dakikada lavaboyu temizleyin. Kıyafetlerinizi koruyan spreyler gibi lavabonun yüzeyini koruyan spreyler de vardır. Toz bırakmayan bir bez ile banyo aynasını, muslukları da silin.
  Duşunuzu temizlemek 5 dakika. Duvarların kirecini temizleyen spreyler ya da toz deterjanlarla seramiklerinizi, musluklarınızı (musluklara her spreyi sıkmayın, zarar verip vermediğini okuyun) temizleyebilirsiniz.
  3 dakikada tuvaleti temizlemeyi bitirin.
  Tuvaletinizin dışına ve içine sıktığınız spreyi yaklaşık 7 dakika beklettikten sonra içini fırça ile ovun. Dış yüzeyini de nemli bezle silin.
  Yer bezi ya da saplı bezle yerleri 3 dakika silin
  Tuvalet ve banyonun en kirli yerleri lavabo altlarıdır. Burayı kuru ya da ıslak bir bezle silin. Gerekmedikçe fırçalamayın.

  Oturma Odası

  Her akşam yatmadan önce 3 dakikanızı ayırın

  2 dakikada dağınıklığı toplayın.
  Kullanmadığınız ve okumadığınız gazete ve dergileri kaldırın.
  Odanın halı olmayan bölümlerini 1 dakikada silin.
  Her iki haftada bir 12 dakikanızı ayırın

  7 dakikada klima, raflar, sehpalar, pencere önlerini tüy ve toz bırakmayan bir bezle silin. Duvarlarınızın da nemli bir bezle tozunu alın.
  Yerleri süpürüp silmek için 5 dakikanızı ayırın
  Öncelikle süpürge ile yerlerinizi ve halılarınızı süpürün. İlk önce halı olmayan kıyı ve köşeleri sonra halıları süpürün. Halısız yerler için daha az zaman harcarsınız.

  Yatak Odası

  Her gün oturma odasına geçmeden önce 2 dakikanızı yatak odanız için ayırın

  1 dakikada yatağınızı yapın. Yatağınızın üstünü örtün ve yastıklarınızı kabartın. Dağınık elbiselerinizi 30 saniyede toplayın. Elbizenizin üzerindeki saçları alın, tozları gerekirse fırçalayın.
  Her iki haftada bir 6 dakikanızı ayırın

  3 dakikada yatağınızı alt üst edin. Kılıflarınızı sıcak derecede yıkayın.
  3 dakikada yeri silip süpürün.

  Hızlı Temizlik Yapmanın 5 Altın Kuralı

  Günde 5 dakikanızı evinizin dağınık odalarını toparlamaya ayırın. Dağınık evi topladıktan sonra temizlemek zaman alabilir. Toplu olan odaları daha kısa sürede ve iyi temizlemek mümkün olabilir.
  Kolay kullanabileceğiniz temizleyicileriniz olsun. Banyo ve mutfak lavabolarının altını temizlemek için gerekli malzemeleriniz olsun.
  Temizlik bezlerini kullanarak temizlik yapın. Diğer bezler temizlemekten çok kirketmenize neden olabilir.
  Etkili ve planlı çalışın. Bir işi eksik yaptığınız için yerleri ya da kıyafetlerinizi tekrar tekrar temizlemek zorunda kalmayın.
  Her odayı kurudan ıslağa doğru tepeden tırnağa temizleyin. Kirli yerlerden gelen şeylerin temiz yerleri kirletmemesi için temiz odalarınızı kilitleyin. Yerleri silmeden önce mutlaka kuru temizleme yapmış olun.

  Eminim ki düzenli ve tertipli bir planlamayla işler daha kolaylaşacaktır.Herkese kolay gelsin:f63:
    2. Cevap: Evinizi Hızlı Temizleme Yolları

  süper öneriler yarından itibaren uygulamaya başlıcam bakalım nasıl olcak hızlıca bitirip pc ye oturabileyim diye :f106::f106:
    3. Cevap: Evinizi Hızlı Temizleme Yolları

  Çok güzel öneriler yarenim ama sende bilirsin ki bizdeki ufak afacanlarla bizler her yarım saatte bir 2 dakikamızı ev toplamaya ayırıyoruz yalnız benimki 2 dakikayı geçiyor:f1:
    4. Cevap: Evinizi Hızlı Temizleme Yolları

  bende işi hiç bitmeyenlerdenim :eek:ne yaptıysam olmuyor valla yaren bide senin dediklerini uygulayayım :p
    5. Cevap: Evinizi Hızlı Temizleme Yolları

  Yawww bilgisayar baından kalkıp evinizi temizleseniz adam akıllı sorun olmaz allaaa allaaa..İki dk da şip şak temizlikmi olur... Günde en az 6 saat ful temizlik yapın iyice yorulunki akşam çen çen edip eşinizin kafasını şişirmeyin.... Adamcağız rahat bi nefes alsın :)
    6. Cevap: Evinizi Hızlı Temizleme Yolları

  Yaptığın haliyle kalsa değil dakikalar saatler feda olsun ama :f196:
    7. Cevap: Evinizi Hızlı Temizleme Yolları

  haydi iş başına temizlik imandan gelir
    8. Cevap: Evinizi Hızlı Temizleme Yolları

  Bu dakikaları toplasak acaba kaç saat edecek. Yaa ben yapsam mı yapmasam mı diye düşünmekle bu dakikaları harcarım zaten :f106:

  Güldüğüme bakmayın günlük bunları yapmışken pazar günüm temizlikle geçiyor zaten birde yapmasam eve girilmez olurdu harhalde :(
    9. Cevap: Evinizi Hızlı Temizleme Yolları

  Temizlik yaparız günlerce temizlik mi olur sarayda mı oturuyonda bitmiyor temizliğin derler, yarım saate sığdırırız yarım saatte işmi yapılır derler görün işte aslında eminimki erkekler olmasa ev ne batar nede dağılır :f20:
    10. Cevap: Evinizi Hızlı Temizleme Yolları

  Evde temizlik işlerine ben bakmıyorum..Ama anneme okutayım bunları..:f106:Teşekkürler Yaren Ablacım..:f40:
    11. Cevap: Evinizi Hızlı Temizleme Yolları

  Valla evhanımlarının işi geröekten zor...Hepsine Allah kolaylık versin...Hatırlarım üniversitede iki tane tabak yıkamak,ortalığı düzeltmek bile ne kadar zor gelirdi :) Ama ev hanımları bunları her gün yapıyorlar ... Hepinize Allah kolaylık versin... Hepsine benden kocaman bir :f118: