Evden Çıkarken Eve Girerken Okunacak Dua

'Dualar ve Faziletleri' forumunda Yasemin tarafından 17 Mart 2014 tarihinde açılan konu


 1. Evden Çıkarken Eve Girerken Okunan Dua

  Evimizden çıkarken ve evimize girerken okumamız tavsiye edilen dualar bulunmaktadır.Aşağıda sizlerle paylaşacağımız duaları evinizden çıkarken ve evinize girerken okuyabilirsiniz.


  Peygamber Efendimiz s.a.v. Hane-i Saadet’inden çıkarken okuduğu duası şöyledir:

  Bismillâh. Tevekkeltü alellah. Allahümme innî eûzü en udille ev udalle. Ev ezille, ev üzelle. Ev ezlime, ev uzleme. Ev echele, ev yüchele aleyye.

  Evden çıkarken okunan duanın anlamı;

  Allah’ın ism-i şerifini zikrederek evimden çıkıyorum. Bütün işlerimde Allah’a tevekkül ediyorum. Allah’ım, doğru yoldan sapmaktan, başkalarını saptırmaktan; hataya düşmekten, başkalarını da düşürmekten; haksızlık etmekten, haksızlığa uğramaktan; hürmetsizlik ve cahillik etmekten, yahut bunlara maruz kalmaktan sana sığınırım.

  Evden çıkarken okunacak bir diğer kısa dua aşağıdaki gibidir;

  Bismillâh tevekkeltü alallâh. Lâ havle velâ kuvvete kuvvete illâ billâh.

  Evdem çıkarken okunacak başka bir duanın anlamı

  Allah’ın ismiyle (Allah’ın ismini söyleyerek) evimden çıkıyorum. Bütün işlerimde Allah’a dayandım. (O’na dayanıyor, O’na güveniyorum) Güç ve kuvvet ancak ve ancak Allah’ın yardımıyla olur.

  Ayrıca eve gierken okunması tavsiye edilen dua

  Allahümme inni es’elüke hayra’l-mevleci ve hayra’l-mahrec. Bismillâhi velecnâ ve bismillâhi harecnâ ve alellâhi -Rabbine- tevekkelna.

  Eve girerken okunacak duanın anlamı

  Allah’ım! (Evime) her giriş ve çıkışımda senden hayır ve iyilik dilerim. (Hayırlı bir şekilde girmeyi ve hayırlı bir şekilde çıkmayı istiyorum) Allah’ım senin mübarek adını anarak (Bismillâh diyerek evimizden) çıktık. Rabbimiz Allah’a dayandık. Ey Rabbimiz sana tevekkül ettik (Sana dayanıp, sana güvendik).