Evde yüksek ateş nasıl düşürülür

'Sağlık Rehberi' forumunda Eylem tarafından 17 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi


  Evde yüksek ateş nasıl düşürülür

  [​IMG]
  Yüksek ateş demek vücut ısısının normalin üstünde olması durumudur.Çocuğunuzun normal vücut ısısını, yaş, genel sağlık durumu, hareketlilik seviyesi (aktivite), gün içindeki zaman ve giysileri etkilemektedir.
  Vücut ısısı sabah erken saatlerde daha düşük akşam üzeri ve akşam daha yüksek olup egzersiz sonrası da hafif artış göstermekte olduğunu unutmamak gerekir. Vücut ısısı genel olarak, 38oC üzerindeyse ateş olarak kabul edilmektedir.Yüksek ateş ateş ölçümünde kullanılan yönteme göre de değişim göstermektedir. Doktorunuza ateşi nereden ölçtüğünüzü mutlaka söylemelisiniz.

  Evde çocuğunuzun ateşini düşürmek için yapmanız gereken şeyler şu şekilde sıralanabilir.

  Çocuğunuzun hafif giysiler giymiş olmasına dikkat etmelisiniz.Ayrıca su, sulandırılmış meyve suları gibi sıvılar içmesi için teşvik etmelisiniz.Çocuğunuzun çok hareket edip yorulmamasını sağlayın
  Ayrıca yüksek ateş durumunda ateş düşürücü verebilirsiniz;Parasetamol veya ibuprofen verilebilir.
  Ateşi yüksek olan çocuğunuza kesinlikle aspirin vermeyin. Çocuklarda viral hastalıklarda aspirin verilmesinin reye sendromu adında tehlikeli bir komplikasyona yolaçabileceğini unutmamalısınız. Ateş yükselmeye devam ediyorsa vücudunu ılık su ile ıslatılmış bir sünger veya elbezi ile silin. Su ciltten buharlaştıkça ateşin düşmesine yardım edecektir.Bu işlem için kesinlikle soğuk su kullanmayın veya soğuk duş yaptırmayın.bu çocukta üşüme ve titremeye yol açarak ateşin daha da yükselmesine neden olur.