Evde Sucuk Yapımı

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Yasemin tarafından 12 Mart 2013 tarihinde açılan konu


 1. Evde Sucuk Nasıl Yapılır


  Evde sucuk yapımı andığınız kadar zor değildir bayanlar hem daha sağlıklı hemde daha hijyenik biraz zahmetli gibi görünsede inanın sonucu görünce tüm zahmetlerinize deydiğigini düşünüyorsunuz.


  Evde sucuk yapmak için öncelikle yapmanız gerekenler işlemler şöyle;Sucuk için yağlı en et idealdir. Bu nedenle sucuk yapımında yüzde 30 ile 35 oranında yağlı çekilmiş kalın kıyma kullanılır.

  Damak zevkine uygun olarak kıymaya sarımsak, tuz, sucuk baharatı, karabiber, kimyon, yenibahar ve kırmızıbiber katılır. (2 kg ete, 1 çorba kaşığı sucuk baharatı, 10 diş sarımsak, 1 çorba kaşığı kimyon, 2 çay kaşığı yenibahar, 1 çorba kaşığı karabiber, 1 çay kaşığı tuz katılır Baharatın ölçüsüne gelince, yöresel olarak damak zevki değiştiğinden, eksik baharatlar karışım pişirilerek kontrol edilir ve hamura sonradan ilave edilebilir.

  [​IMG]

  Daha sonra bu karışımı iyice yoğurup 12 saat – 1 gün kadar buzdolabında dinlendirin. Ertesi gün tekrar elden geçirip bir daha yoğurun. Bu arada baharatçılarda satılan işlenmiş ve temizlenmiş kuru bağırsaklar da ıslanarak hazırlanır.1 kilogram sucuk karışımı 1 metre bağırsağa gelecek şekilde mekanik kıyma makinesi ve huni yardımı ile bağırsağa yerleştirilir.

  Daha sonra çengel oluşturulan sucuklar pamuk ipliği ile bağlanarak kurumak üzere asılır. Doldurma işlemini kasaplarada yaptırabilirsiniz.