Evde Nasıl Spor Yapılır

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda EyLüL tarafından 13 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Evde Spor Nasıl Yapılır
  Evde Spor Yapılırmı Hakkında Bilgi

  Sağlığınız için özellikle evde ve salonda uygulayabileceğiniz egzersizlere dikkat edilmesi gerekiyor

  Kışın ev sporları nasıl yapılmalı

  Günümüzün modern çağ insanı sporu boş vakitlerini daha eğlenceli kılmak, motivasyon sağlamak, vücut geliştirmek, fitness, kardiyo egzersizleri, kilo vermek gibi nedenlerle yapmaktadır. Spor evde, salonda, açık havada yapılabilir. Açık hava ve kapalı salonlar olmak üzere ayrıldığı gibi yaz ve kış sporları olarak da ayrılabilir. Kış sporları açık havada yapılabileceği gibi hava şartları nedeniyle salonda ya da evde yapılmaktadır. Evde yapılabilecek sporlar kilo almamak, hacim kazanmak, sıkılaşmak, vücut geliştirmek, kardiyo egzersizleri olarak yapılabilir. Herhangi bir alet kullanmadan evde 3 temel hareket yapılabilir.

  Bunlar barfiks, şınav ve mekik hareketleridir.

  *Barfiks: Kanat, sırt, pazu

  *Şınav: Göğüs, arka kol

  *Mekik: Mide yan karın kası ve bacak kaslarını geliştirir.  Evde aletli sporlar da yapılabilir

  Aletli olarak evde ağırlık sehpaları, el yayları, pilates topu, sabit bisiklet, koşu bandı kullanılabilir. İp atlama, bisiklet binme, koşu bandı, kardiyo ve aerobik egzersizlere yönelik çalışmalar da kullanılabilir. Bu tip hareketlere ilave olarak spinnig, dans, oryantal, pilates vb. yapılabilir.

  Kendinize uygun sporları yapmalısınız
  Evde veya salonda spor egzersizleri yoga, aerobik, jimnastik, tae-bo, aikido, modern dans, latin dans, oryantal, step, spinning, plates, olarak sıralanabilir. Bu tür aktiviteler farklı kas ve eklemlere yük bindirir.

  Bu yüzden kişiye uygunluğu incelenmelidir.

  Spor için en uygun saat öğle sonrası
  Sporun günü hangi saati yapılacağı önemli bir konudur. Gün içinde belirli saatlerde vücudun hormonel aktivite seviyesi ve refleks cevabı farklılık gösterir. Kalp, tansiyon seviyesi kan hormon ve yağ seviyesi farklılık gösterir. Sabah saatleri sanılanın aksine spor için uygun saatler değildir. En uygun saatler öğle sonrası 16:00 – 19:00 arasıdır.