Evde Limon Ağacı Nasıl Bakılır

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Merve tarafından 21 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Evde Limon Ağacı Bakımı hakkında bilgi verebilir misiniz

  Cevap: Evde Limon Ağacı Bakımı

  Limon, mandalina ya da portakal Bu meyveleri tohumdan üretmek mümkün mü? Cevabımız evet. Islak bir pamuk parçasının üzerinde bile filizlenebilirler. Eğer çekirdekleri bir süre buzdolabında bekletirseniz daha da çabuk sonuç alabilirsiniz. Bunun için ortamın aydınlık ve en az 22 derece olması gerekir. Bitkinin anne bitkiye uygunluğu işin en önemli kısmıdır. Her ne kadar tohumdan üretim, dayanıksız bir yöntem olsa da, moralinizi bozmayın, denemeye devam.

  Aşı Neden Gereklidir?

  Aşı, narenciye konusundaki beklentileri en iyi karşılayan yöntemdir. Aynı zamanda meyve ağacına lezzet verir ve bol üretim sağlar. Bu nedenle, mutlaka uzman kişilere danışın ve satın alacağınız ağaçların aşılı olmasına dikkat edin.


  Soğuktan Nasıl Korunmalı?

  Satsuma ya da kumkuat, eski 10-12 derceye kadar da dayanır. Daha dayanıksız türleri rüzgardan korunaklı güney ya da güney batı cephesinde dikmelisiniz. Eğer ciddi bir don tehlikesi varsa ağacı bir süreliğine sarmak yararlıdır. Uzmanlar özellikle uç tomurcuğun korunmasını öneriyor.

  Yapraklar Neden Sararır?

  Kloroz adını verdiğimiz aşırı kireçli su ve toprağın neden olduğu besin yetersizliği, sararmaya yol açar. Ama bunun önüne geçmek zor değil. Ağacı kış aylarında beslemek gereksizdir. Sıcaklık 14 dereceye dayanınca, besin vermek gerekir. Bilinçsiz gübre kullanımı, yarar yerine zarar getirir, unutmayın. Toprak çok kireçliyse toz demir takviyesi yapabilirsiniz. Asit değeri olan ve pHı 6-5 olan toprakların bitkiye faydası vardır. Orman toprağı kullanmanızı öneririz.


  Hastalık Belirtileri Nelerdir?

  Yapraklara yapışkan bir madde salgılayan kımız böceği, yaprak biti ya da diğer zararlıların istilası çıplak gözle görülebilir. Bu yapışkan madde, isli, siyahımsı bir mantar hastalığına neden olur. Hafif şekerlidir ve karıncalar bu yapışkan maddeye akın ederler. Salıgın önlemek için içeriğinde bakır olan bir ilaç püskürtün. bir diğer zararlı da, gövdede oluşan şeffaf sakızımsı bir maddedir. Bu da zamanla köklerin çürümesine neden olur. Başlangıç aşamasında zararlı maddeyi fırçalayarak çıkarın ve üzerine macun sürüp kapatın. Aşı macunu da kullanabilirsiniz.

  Yapraklardan Neden Düşer?

  Ev içinde ya da kapalı verandada, havasızlık etkili olmuştur. Sıcaklığın 15 derecenin üzerine çıkmamasına dikkat edin. Bahçedeyse, sıcaklık sıfır derecenin altına düşünce, ağaç ölmese de sarsıntı geçirir. Özellikle genç ağaçlar soğuğa daha duyarlıdır. Gelişme sırasında yapraklarının dökülmesi endişe verir. Bu bir hastalık ya da parazit akının belirtisi olabilir.


  alıntı