Evde Hasta Bakımında Hijyen Niçin Önemlidir

'Bunları biliyormusunuz' forumunda EyLüL tarafından 17 Haz 2012 tarihinde açılan konu

 1. Evde Hasta Bakımında Hijyenin Önemi  Evde Hasta Bakımında Hijyen Neden Önemlidir

  Bütün çabalara rağmen bazı hastalıkların önüne geçilemeyebilir.Böyle durumlara hazırlıklı olmak gerek.
  Hasta bakımı yoğun bilgi, beceri ve sabır gerektirir.

  Hijyen, sağlığı koruma ve devam ettirme bilimine denir. Kişisel Hijyen; kişilerin sağlıklarını korudukları ve devam ettirdikleri bir bakım olarak tanımlanır.

  Kişiye sadece iyi olma duygusunu kazandırmak için değil, aynı zamanda sağlığın devamı için de Kişisel Hijyen gereklidir. Kültür, sosyal yapı, aile ve kişilik sağlık bakım sürecinde etkilidir. Kültür özellikle ön plandadır.

  Ailenin rolünün yanında, kişisel hijyenin gelişmesinde fiziksel şartlar da önemlidir. Mesela banyo yapmayı ailedeki yıkanma alışkanlıkları kadar, sıcak suyun olması ve banyo yapacak birey sayısı da etkiler.

  Küvet banyosu bazıları için lüks olmasına karşın, bazıları için de yatmayı sağlamak amacıyla yapılan bir alışkanlıktır.

  Bazı kişiler, ayağının kokması ve koltuk altlarının terlemesi gibi, kişisel hijyenik ihtiyaçlarının farkına varmayabilirler. Bu durumda ne gibi önlem alınması gerektiği hakkında bilgileri olmayabilir ve hemşirelerden ya da hasta bakıcılarından yardım isteyebilirler.

  Kişi hastalandığı zaman genellikle hijyenik bakımı ikinci plana düşer. Hasta ve deprese olmuş kişide görülen ilk belirtiler, öncelikle; tıraş olmada, saç bakımında veya makyaj yapmada isteksizliktir.
   
Yükleniyor...