Evde Bakım Aylığı

'Güncel Bilgiler' forumunda Bella tarafından 23 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. Evde Bakım Maaşı Nekadardır,


  Özürlülerin ihtiyaçlarının karşılanması ve ailelerin sıkıntı yaşamaması için evde bakım parası düzenlenmiştir. Ancak evde bakım parasından belli bir gelir seviyesinin altındaki kişiler yararlanabiliyor. Buna göre, her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirleri toplamı esas alınmak suretiyle; kendilerine ait veya bakmakla yükümlü olduğu birey sayısına göre kendilerine düşen ortalama aylık gelir tutarı bir aylık net asgari ücret tutarının (570,21 TL) üçte ikisinden (380.14 TL) daha az olan bakıma muhtaç özürlülere, resmi veya özel bakım merkezlerinde ya da ikametgâhlarında bakım hizmeti verilmesi devletçe sağlanmaktadır. Gelir yüksek çıktı ise, kişilerden hesaplamaya dahil edilmeyen veya fazla hesaplanan gelir varsa itiraz edebilirsiniz.

  Evde bakım ücretlerinden yaklaşık 300 binden fazla özürlü yararlanıyor. Ancak sizin durumunuzda olduğu gibi, gelir seviyesi fazla çıktığı için veya özürlüler bu hakkını bilemediğinden dolayı çok sayıda özürlü ebde bakım parasından yararlanamıyor.

  Ağır özür ve gelir durumu şart

  Bakıma muhtaç özürlü olma koşulunun iki temel şartı özürlüye ait “ağır özürlü sağlık kurulu raporu ve “gelir durumudur. Bu koşulların her ikisi de gerçekleşmediğinde maalesef evde bakım parasından yararlanılamıyor. Bakım hizmetlerinden yararlanmak üzere yapılan başvurularda, bakmakla yükümlü olunan birey sayısına göre kişi başına düşecek aylık ortalama gelirin hesaplanmasında, döner sermaye ikramiye vb. dahil her türlü gelir toplamının göz önünde bulundurulması ve aylık ortalamasının baz alınması gereklidir. Evde bakım parası alabilmek için engelli kişinin ikametgahının bulunduğu yerdeki Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne, Sosyal Hizmetler İlçe Müdürlüklerine, Kaymakamlıklara ve Muhtarlıklara başvurulması gerekiyor.

  Evde bakım parası alabilmek için engelli kişinin ikametgahının bulunduğu yerdeki Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne, Sosyal Hizmetler İlçe Müdürlüklerine, Kaymakamlıklara ve Muhtarlıklara başvurulması gerekiyor. Bakım hizmetinden yararlanmak üzere başvuruda bulunan özürlünün “bakıma muhtaç özürlü olma koşullarını taşımaması halinde, talebi reddedilmekte ve itiraz hakkının da bulunduğunu belirtir yazı ile müracaatçı bilgilendirilmektedir. Özürlünün durum değişikliği (sağlık durumu, gelir hesaplaması) halinde ise yeniden başvurarak bakım hizmetinden yararlanma hakkı doğmaktadır.  Kimler Bakıcı Aylığı Alabilir
  Aile bireylerinden biri yada birkaçı “başkasının mutlak yardımı olmadan kendi yaşamını sürdüremiyorsa bu kişi(lerin) ihtiyaçlarını karşılayan kişi bakıcı aylığı alabilir.

  Bakılacak kişinin özür derecesi yasada %70 olarak belirtilmiştir. ( ancak sakatlık oranı %65 olanlar da yasadan faydalanabilmekte.)

  Eve giren resmi gelirin hanede yaşayan kişilere bölündüğünde kişi başına düşen gelirin, asgari ücretin 3/2 (üçte iki) geçmemesi gerekir.

  Bu rakam şu anki asgari ücrete bölündüğünde kişi başına düşen gelir 348 TL ye tekabül ediyor.

  Başvuruda bulunduğunuzda sizden şu belgeler istenir

  1) Sağlık kurulu raporu, (Raporun Ağır Engelli Bakım Ücreti İçin Olmasına Dikkat Ediniz)

  2) Vukuatlı nüfus kayıt örneği, (İl veya İlçe Nüfus Müdürlüğü)

  3) ikametgâh belgesi,(Çocuk ve bakan kişi) (İl veya İlçe Nüfus Müdürlüğü)

  4) Çocuk için 2 resim

  5) SSK-Emekli Sandığı-Bağkur kurumlarından alınacak gelir beyanı bilgileri (SSK ve Bağ-Kur

  6) Eşler boşanmış ise boşanma belgesi

  7) Bakım ücreti talebinde bulunan kişinin dilekçesi

  8) Tapudan alınacak eşler adına ev kayıt bilgileri
   


Similar Threads: Evde Bakım
Forum Başlık Tarih
Güncel Bilgiler Evde Diş Beyazlatma Teknikleri 16 Mayıs 2016
Güncel Bilgiler Stor perde temizliği evde nasıl yapılır 3 Nisan 2014
Güncel Bilgiler Evde Boza Nasıl Yapılır 25 Şubat 2013
Güncel Bilgiler Evde Arkadaşlarla Oynanabilecek Oyunlar 6 Haziran 2012
Güncel Bilgiler Evde Nem Oranı Kaç Olmalı 13 Şubat 2012