Evde Ayna Yapımı

'Ev ve Dekorasyon' forumunda Sitem tarafından 5 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. Evde Ayna Yapımı
  Evde Ayna nasıl yapılır


  ayna yapımında kullanılan malzemeler

  Geniş kağıtlar
  Makas
  PVA yapıştırıcı
  Maskeleme bandı
  3 parça oluklu karton (46x46 cm)
  Ayna (31x31cm)
  Siyah keçe uçlu kalem
  2B kalem
  Sulu tabak
  Fincan tabağı
  Ufak ve düz bıçak
  Metal cetvel
  İnce fırça
  Maket bıçağı
  Zımpara kağıdı
  Yapıştırıcıyı sürmek için fırça
  Resim ve çerçeve arasına konan karton kenar (mat)
  Yassı fırça no:8
  Beyaz emülsiyon boyası
  Vernik
  Alçı
  Şeker kağıdı
  6 akrilik boya: Kırmızı turuncu pembe sarı mor mavi
  Bir tüp yaldızlı kumaş boyası

  ayna Yapılışı

  Bir taç şablonu yapın: Şablonu simetrik yapabilmek için kağıdı ikiye katlayın. 2B kalemle basit bir tacın yarısını çizin. Bu şekli kesip bir tam taç halinde açın.

  Taç şeklini kartonun üzerine koyup kesin: Kağıt tacınızı oluklu kartonun üzerine yerleştirin. Bir elinizi üzerine koyup sıkıca tutarken diğer elinizle karton üzerinde tacın şeklini kara kalemle çizin. Karton üzerindeki bu şekli kesin. Bunu üç kere tekrarlayın. Böylece elinizde üç tane taç şeklinde oluklu karton olacak.


  [​IMG]

  Ayna için bir çukur açın: Ayna için bir çukur açın Bir karton parçasını alın ve aynayı üstüne koyun. Aynayı tam ortaladığınızdan emin olun. Aynanın etrafını kalemle çizin. Cetvel ve maket bıçağı kullanarak çizdiğiniz kareyi kesin. Bu ortası kesik kartonu diğer iki kartondan birinin üzerine koyun ve aynı hizada olmalarına dikkat edin. Alttaki kartonun üzerine karenin kenarlarını çizin.

  Kartonu kesmek: Karton oldukça kalındır ve kesmesi zor olabilir. Bu yüzden bölge bölge kesmeyi tercih edin. Örneğin tacın uçlarının etrafını önce çıkarın. Bu arada bir elinizle kartonun ortasına sıkıca bastırın ki kaymasın.


  Aynayı kartona yapıştırın: PVA yapıştırıcıyı ayna için kare şeklinde kestiğiniz kartonun üzerine sürün. Üzerine bir şey çizilmemiş olan taç şeklindeki üçüncü kartonun üzerine de yapışkan sürün. Yapışkan kısımlar üst üste gelecek şekilde birbirinin üzerine koyun. Taçların uçları kaymaması için maskeleme bandı ile birbirine sarın. Aynanın arkasına da yapıştırıcı sürüp onun için ayrılmış oluğa yerleştirin.


  Dairesel bir alan açın: Üzerine kare çizmiş olduğunuz diğer kartonu alın. Üzerine bir fincan tabağı yerleştirip ortalayın ve etrafını kalemle çizin. Bu daire şeklini kesmek için maket bıçağı kullanın.


  Şeker kağıdını dairenin etrafına yapıştırın: Şeker kağıdını 5er cmlik kareler şeklinde kesin. Bir tabak içindeki suda bu kağıtlardan on tanesini ıslatın. Bir tabağın içine koyun. Her birinin bir tarafına PVA yapıştırıcı sürün. Daire şeklinin kenarlarına da yapıştırıcı sürün. Şeker kağıtlarını dairenin çevresine yapıştırın.


  Ayna çerçevesini birleştirin: Daire şeklinin yer aldığı kartonun altına PVA yapıştırıcı sürüp aynalı kartonun üzerine yapıştırın. Şimdi dairesel delikten aynayı görüyor olmalısınız. Çerçeveyi maskeleme bandlarıyla sağlamlaştırın.

  [​IMG]


  Çerçeveyi kağıtlarla sarın: Biraz daha şeker kağıdı kesip sulandırıp yapıştırın. Bütün çerçeveyi bu kare kağıtlarla kaplayın. Çerçeveyi düz bir yüzeye koyup üzerine ağırlık yerleştirin. Ve üç gün üst taraf kuruyup sertleşene kadar kurumaya bırakın.


  Alçıtaşı hazırlayın (Gesso): Alçıtaşı hazırlayın (Gesso) Alçı PVA yapıştırıcı ve su ekleyerek krem kıvamına gelinceye kadar karıştırın. İnce bir fırça kullanarak bunu çerçevenin üzerine sürün. Kurumaya bırakın. Zımpara kağıdı ile kuruyan yüzeyi pürüzsüzleştirin. İnce fırçayla üstüne emülsiyon boyası sürün.


  Çerçeveyi boyayın: No:8 yassı fırça ile akrilik boya kullanarak bazı geometrik şekiller boyayın. Gelişigüzel renk yamaları yapın. Hemen hemen aynı boyutlarda olmalarına dikkat edin. Eğer gerek duyarsanız önceden kalemle şekilleri çizin. Bu işleme tüm ön düzey kaplanana kadar devam edin.


  [​IMG]


  Çerçeveyi vernikleyin: Boyayı kurumaya bırakın. Yassı fırça kullanarak çerçevenin ön yüzeyini vernikleyin. Beliren hava kabarcıklarını düzleştirin.

  [​IMG]

  Renklere yaldızlı boya ile kontür çekin: Yaldızlı kumaş boya tüpüne bir delik açın ve elinizi titretmeden renk yamalarının etrafına kontür çekin. Tacın uçlarını yıldız gibi şekillerle süsleyin.


  TAMAMLANMIŞ ÇALIŞMA: A Sağlam bir çerçeve: Çerçevenin hassas görünen kısımları bile mukavva söz konusu olduğundan oldukça sert ve sağlam yapıldı. B Parlak renkler: Boyanın bir kısmı alttaki beyaz boya tarafından emildi. Bu renklerin daha parlak görünmesini sağladı. C Işığı aksettiren yüzey: Yaldızlı kumaş boyası vernik ve ayna bir arada kullanılan ve göze hoş gelen üç yansıtıcı unsur oldu.

  [​IMG]

  netten alıntıdır..
   
Yükleniyor...