Ev hayvanları için pasaport ve kimlik ibrazı zorunluluğu

'Haberler' forumunda ZeuS tarafından 6 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]  Ev Hayvanlarına Pasaport Uygulaması
  Evcil hayvan için pasaport ve kimlik ibrazı zorunlu oldu.Evcil hayvanlar için pasaportlu dönem başlıyor.Yeni yönetmelik, evcil hayvan sahiplerine yurtiçi seyahatte hayvanlarının kimliğini taşıma ve ibraz etme zorunluluğu getirdi.

  Bakanlık gerek gördüğünde ev ve süs hayvanlarının ülkeye girişlerinde, ilgili mevzuat hükümleri gereğince koruma önlemleri alacak. Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren ve AB mevzuatına paralel olarak hazırlanan yönetmelikten satır başları ise şöyle;

  • Evcil hayvan sahipleri, yurtiçi seyahatte hayvanlarına ait kimlik belgesi taşıyacak ve sorulması durumunda ibraz edecek.
  • Yurtdışından girişlerde kediler ve gelinciklerin, açıkça okunabilir bir dövme ya da elektronik bir kimliklendirme sistemi (mikroçip) sistemlerinden biriyle tanımlanmış olması gerekiyor. 3 aylık bir geçiş süreci öngörülen yönetmelikte, elektronik kimliklendirme sisteminin 1 Ocak 2013'ten itibaren aranacak.
  • Yurtdışından Türkiye'ye kedi, köpek ve gelinciklerin yolcu beraberinde girişleri, ancak Bakanlık tarafından belirlenmiş giriş kapılarından gerçekleşebilecek. Kuduz hastalığına karşı aşılanmış olması şartı aranacak.
  • Türkiye'ye giren evcil hayvanların onaylanmış veteriner sağlık sertifikasına sahip olması gerekecek.
  • Yetkili bir veteriner hekimce verilecek pasaportta aşı ve muayene bilgileri yer alacak.
  (sabah)