Ev Hanımları Neden Kilo Alır?

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 28 Mart 2013 tarihinde açılan konu


 1. Ev Hanımlarının Kilo Alma Nedenleri

  Ev hanımları nedne daha çok kilo alırlar hiç düşündünüzmü elbbetteki bunun cevabı çok kolay bayanlar.

  [​IMG]

  Düşünsenize çalışan bayanlar öğlen yemeğini zor yiyorlarken evde oturan bayanlar işleri ne kadar yoğun olursa olsun yinede taviz vermez sürekli atıştırırlar.Televizyon izlerken sabah kahveleri öğlen yemekleri 5 çayı yemek hazırlarken yemeğin tadına bakmak tuzumu az suyumu az derken sonuç ortada kilolu ev hanımları :)

  Düzenli bir program hazırlıyarak bunun önüne geçebilirsiniz bayanlar dikkat etmeniz gereken hususlar şöyle sıralanabilir;

  Yapacağınız Ev işlerini planlayın; Ev işi bitmez Hedef bir yeri kirden arındırmak olmalı, bütün mikroplar ortadan kalkacak diye kimyasalların zehiriyle boğulmayın.Zamanı iyi yönetin: Bütün başarıların ardında zaman yönetimi yatar. Günü iyi planlar, kararlara sadık kalırsanız herkese, her şeye daha rahat vakit ayırılabilirsiniz.

  Yemek yaparken kesinlikle atıştırmayın; Gün boyunca kendini mutfağa hapseden ev kadınları bir yandan çeşit çeşit yemek hazırlayıp bir yandan da her yaptığının tadına bakarsa toplamda epey fazla göze gözükmeyen kalori almış olur birde akşam yemeğine oturunca yediklerinizi düşünürsek.

  Farkında olmadan yenilenlere dikkat etmelisiniz; Ana öğünler kadar kalori alınan ama farkında olunmayan iki yeme alışkanlığı da öğleden önce ve öğleden sonra yenen abur cuburlardır. “Ben abur cubur yemem" demeyin, çünkü çocukların müptelası olduğu o abur cuburlar ne ise, poğaçalar, börekler, kekler de o demek oluyor. Tek fark kalori kaynaklarının farklı oluşu...

  Yürüyüşsüz kesinlikle olmaz; Biz Ev kadınlarının en büyük yanlışı ev işleriyle aşırı meşgul olup egzersize zaman ayırmıyor olmamız her gün yalnızca yarım saat yapılacak tempolu yürüyüş kilo kontrolü ve sağlık demektir.

  Çay saati menülerini değiştirin; Ev kadınlarının ne yazık ki en sık yaptığı sosyal etkinlik olan kabul günleri için kalori yükleme seansı demek daha doğru olur. En çok çeşidi kim hazırlayacak? yarışına girilmesi, Kabul günlerini ve çay saatlerini bir rekabet atmosferine dönüştürür.Çay saatlerinizi daha hafif hazırlanan besinlerle geçiştirmeye çalışın.