Etnografya Müzesi Gaziantep

'Türkiyem' forumunda ZeuS tarafından 16 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. Gaziantep etnografya müzesi,
  Gaziantep Hasan Süzer etnografya müzesi

  [​IMG]

  Etnografya Müzesi Gaziantep Hasan Süzer Etnoğrafya Müzesi, Eyüpoğlu mahallesindeki Eyüpoğlu camisinin karşısındaki Hanifioğlu sokaktadır.
  Gaziantep Bey Mahallesi Hanifioğlu Sokak'ta bulunan bina, işadamı Hasan Süzer (1926-2005) tarafından satın alınarak restore edilmiş ve Hasan Süzer Etnoğrafya Müzesi ismi ile kullanılmak üzere Kültür Bakanlığına bağışlanmıştır.

  Gaziantep Müzesinde bulunan etnoğrafik eserler bölümü bu binaya taşınmış ve yapı, konak-müze olarak düzenlenerek teşhir ve tanzimi yapıldıktan sonra 1989 yılında ziyarete açılmıştır.


  Gaziantep sivil mimari örneklerinden olan bu bina ana kaya içerisine oyulmuş bir mahzenin üzerinde üç kattan meydana gelmiştir. Yapının ikisi ana yola, diğeri de ara sokağa açılan üç girişi bulunmaktadır. Ön cephedeki büyük kapısından hayat denilen orta bahçeye, oradan da selamlığa geçilmektedir. Hayatın güneybatı köşesine, üst katında oturma, alt katında da ocaklık ve helanın bulunduğu iki katlı ayrı bir bina daha eklenmiştir. Hayat, ince bir taş işçiliğinin eseri olan renkli taşlarla kaplanmıştır.


  Yayalar için: Buraya başlıca iki yönden girilebilir. Birincisi, Atatürk bulvarından girilen Mehmet Tevfik Uygunlar sokaktan gidilebildiği gibi İstasyon caddesinin devamı olan Hürriyet caddesindeki Balıklı parkının ve yanındaki Gaziler caddesinin karşısında yer alan Abdullah Edip caddesi yoluyla Eyüboğlu Camiine ulaşılır. Camiinin karşısındaki Eyüpoğlu sokağa asılı olan tabela izlenerek müzeye ulaşılır.


  Adres: Hasan Süzer Etnoğrafya Müzesi,
  Eyüpoğlu mahallesi, Hanifioğlu sokak, No: 64,
  Şahinbey-Gaziantep

  Tel: (0)342 230 47 21  Ziyaret saatleri: Pazartesi dışında hergün,
  Yaz döneminde (01 Mayıs-01 Ekim) 08.30-12.00/13.00-18.00 saatleri arasında;
  Kış döneminde (01 Ekim-01 Mayıs) 08.00-12.00/13.00-16.30 saatleri arasında açıktır.