Etli Ekmek

'Damak Keyfi' forumunda Öznur tarafından 13 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

1. Etli Ekmek hayranı olarak baktım Konyalı arkadaşlarımın yapacağı yok azmettim ve etli ekmek yapmayı öğrendim.
    Gecenin bu vakti :f5: üşenmedim sizler için hazırladım. Afiyet olsun....:f40:

KONYANIN MEŞHUR ETLİEKMEK TARİFİ

Konya'nin meşhur etli ekmeğini bilmeyen yoktur şüphesiz. Konya'da yaşayan biri olarak, etli ekmeği bloğuma koymadan duramadım bende. Etli ekmek, bildiğimiz mayalı ekmek hamurundan yapılan bir çeşit pide aslında. Bezelere ayrılan hamurun üzerine kıymalı harçtan konur. Fırına vermeden önce hamur iyice uzatılarak 80-100 cm boyuna kadar getirilir. Etli ekmeğin en önemli özelliği hamurunun incecik çıtır çıtır olmasıdır. Etli ekmek yazın közlenmiş sivri biber, kışında doğranmış turp ve ayranla servis edilir.

Malzemeler :
    • 5 Su Bardağı Un
    • 2.5 Su Bardağı Su
    • 1 Tatlı Kaşığı Tuz

İç Malzemesi için:
    • 500 gr Kıyma
    • 2 Soğan
    • Karabiber , Tuz
    • 1 Çorba Kaşığı Tereyağı

Hazırlanışı :
    Bir kapta un, tuz ve suyu karıştırıp yoğurun. Kulak memesi yumuşaklığına gelen hamurdan yumruk büyüklüğünde 20 küçük parça koparın. Her parçayı teker teker küçük birer daire şeklinde açın.

İnce doğranmış soğanı kıyma ile birlikte kavurun. Tuz ve karabiber ilave edin. Hazırlanan iç malzemesinden bir iki kaşık yuvarlak hamurun yarısına yayın, diğer tarafı üzerine kapatın. Hamur ve malzeme bitinceye kadar işlemi sürdürün.

Teflon tavada veya sacda hamurları önlü arkalı pişirin. Üzerine tereyağı sürüp sıcak olarak servis yapın

2. Ben et sevmemm.. Ama bu saatte uğraşmış yapmışsın..Hatırın için yiyeceğim Öznur Ablacım..:f106:Ellerine sağlık..

3. eline sağlık öznurcum çok makbule geçti canım

4. Kızlar gecenin bu vakti fazla kacırmayalım kilo yapar sonra....

5. ellerine saglık canım sen yaparsında yenmez mi birde Konyanın etli ekmegiyse off yeme de yanında yat ...

6. doldurmuşsun içine soğanı ben nasıl yiycem Öznur yaaaaa :(
    elini kim uzatırsa hemen ağzına bir sakız alsın vala gece gece kimsenin soğan kokusuyla uğraşamam :f20:

7. sultanım geceyi birrlikte kapatttık inan ben görmemiştim bu topiki iyikide görmemişim kapı dışarı edilirmişim :f106::f106:
    ama süper görünüyor denemeliyim kolay gibide :f20:
    evet evet deniym Teşekkürler Öznur:f40:

8. oy oy oy canım arkadaşım ellerine sağlık

9. Ellerine sağlık Öznur soğumuşlar ama ben ıssıttım mis gibi oldular:f106:

10. bir kaç yıl önce etli ekmeği yemek nasip olmuştu ve çok güzeldi paylaşımına teşekkürler...

11. Canımmm arkadaşımmm benimm hiçde üşenmez birtanesinn birtanee sen yapınca dahada bir güzel olmuş bak..:f40:

12. Helal Öznur... Baktın gonyaldaki arkadaşlardan ümit yok... Hemencecik gösterdin hamaratlığını.. Bide yorum yapmışlar yaa pess yani.. Barim yazmadan, biz bişey görmedik bilmiyoduk nolmuş aaaa ayaklarına yatsalardı ya..

13. :f106::f106:

Senin soğan gibi gördüklerin aslında sarımsak hazanım, için rahat olsun :f30:

14. öznur arkadaşım emeğine sağlık gece gece bizim için uğraşmışsın helal sana :f118:

15. konyalı arkadaşlarımız iyi bilir etli ekmeği. yapan olsada yesek ( mesela hazan:f196:)

16. Hmmmmmmmmmm... Çok güzel görünüyor.. Ellerinize sağlık Öznur:f40: