Eti Sütü Derisi Ve Kılı Için Yetiştirilen Evcil Bir Hayvan

'Bunları biliyormusunuz' forumunda EyLüL tarafından 15 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu


 1. Koyun Caprinae alt familyası içinde bir grup oluştururlar ve keçilerle yakınlıklarından dolayı bazı sınıflandırmalarda hatta aynı familyada olarak tarif edilirler. Ev hayvanı olarak tanıdığımız koyunun yanında birçok yabani türleri vardır.

  Ev hayvanı olan koyunlar, tahminen ev köpeğinin yanında en eski ev hayvanlarıdırlar, ve 6000 ila 8000 yıl evvel evcilleştirilmişlerdir. Gevişgetirenler ailesinin tür olarak en zengin familyasıdır. Kuzey Amerika, Avrupa, Asya ve özellikle Afrika'da yayılmışlardır. Güney Amerika'ya ve Avustralya'ya insan eliyle ulaşmışlardır. Farklı biyotoplarda, özellikle steplerde, dağlık kesimlerde, az da olsa ormanlarda bulunurlar. Bitkisel besinlerle beslenirler, sürü oluşturma eğilimleri çok yüksektir.

  Sütünden, yününden yararlanılan uysal hayvanlardır. Burun kısımları çıplak ve nemli, vücutları kalın tüylerle kaplıdır. Erkeklerde herzaman bir çift boynuz bulunurken, dişilerde bazen bulunur. Boynuzlar üzerindeki boğumlar yaş hesaplamasında kullanılır. Vücutlarında ekstra kıl oluşumları (sakal,yele vs.) bulunur. Yılda 2 kez ve her defasında 1-3 yavru doğururlar. Gebelik süreleri 5-11 aydır. Koyunların ömürleri 10 ila 12 yıl arasıdır.
    2. Cevap: Eti Sütü Derisi Ve Kılı Için Yetiştirilen Evcil Bir Hayvan

  eti sütü derisi ve kılı için yetiştirilen evcil bir hayvan

  Koyun
  Keçi
   


Similar Threads: Sütü Derisi
Forum Başlık Tarih
Bunları biliyormusunuz Arı sütü Faydaları Nelerdir 24 Aralık 2012
Bunları biliyormusunuz Keçi Sütünün Cilde Faydaları 6 Mayıs 2012
Bunları biliyormusunuz Sütün Ph Değeri Kaçtır 29 Nisan 2011
Bunları biliyormusunuz Sütün Önemi Nedir 29 Nisan 2011
Bunları biliyormusunuz Sütün üretim aşamaları nelerdir kısaca 28 Nisan 2011