etekleri zil çalmak deyiminin hikayesi

'Tarih Bölümü' forumunda Aysell tarafından 3 Mart 2011 tarihinde açılan konu


 1. etekleri zil çalmak deyiminin hikayesi nedir

  Osmanli'da gayrimuslimler (hamamlarda saniyorum) giysi uclarina minik çanlar takmak ve yürüdüklerinde yerlerini belli etmek zorundaymislar. Etekleri zil calmak deyimi de buradan geliyor.
  Başka bir rivayete göre de; vaktiyle Anadolu’nun bir şehrinde, herkesin sevdiği, hürmet ettiği, keramet sahibi güler yüzlü, tatlı dilli bir kişi varmış.
  Bu kişinin, pabuçlarının sivri ucunda, cübbesinin eteklerinde yüzlerce ufak kuzu çıngırağı varmış. Uzaktan bu kişinin geldiğini herkes çıngırağın çıkardığı sesten anlarmış. Bu çıngırakları neden taktığını soranlara:
  —Efendim, insan bilmeyerek görmeyerek yerdeki karıncaları çiğneyebilir. Onları ürkütüp kaçmalarını sağlamak için olduğu kadar, tehlikeli ve zararlı hayvanlar da benim onları ezeceğimi anlayıp saklandıkları yerden kaçmak isterken ortaya çıkmalarına sebep olur, diye yanıtlarmış.
  Bir gün emniyet kuvvetleri bir takip sonucu pusu kurarak azılı harami çetesinin saklandığı yerden çıkmasını beklerken, o sırada çıngıraklı kişi de oradan geçiyormuş. Azılı çete çıngırak sesini duyunca yakalanacağını sanarak bulunduğu yerden ortaya çıkıp kaçmak isterken kıskıvrak yakalanmışlar.
  Azılı çetenin yakalanmasını sağladı diye emniyet kuvvetleri ve oraya koşan halk sevincinden bu kişiyi kucaklayıp havaya kaldırırken, eteklerindeki çıngıraklar daha çok ses çıkarmış adeta ve zil çalmış. Zil sesinden de herkes mutlu olmuş.
  Bu olaydan sonra bu yörenin halkı, bir şeye çok sevinince veya mutlu bir sona ulaşanları görünce “ne o eteklerin zil çalıyor”, demeye başlamış. Bu deyim de bizlere bu öyküden kalmış.
    2. Ben de ödevimi yaptım saolun :)
    3. çok yardımcı oldu ödevimi yaptım tşklerr
    4. ama herkes yaptı biz yapamadık ama yapmaya çalışacam herkesi öpüyorum
    5. gerçekten çok makbule geçti allah razı olsun
    6. çok teşeklkürler acil ödevimi yaptım artık hep bu siteden araştırma yapacağım.
    7. çok teşekkür ediyorum çok yardımcı oldu
    8. Çok sağolun ödevimi yaptım :)
    9. bana yaramadı :(
    10. Sağol ödevimi bitirdim
    11. iyiki yapmışsın çok saol
    12. ödevimi yaptım teşekürler:):):)
    13. ödevim için gerekliydi sadece burda bulabildim:f91::f63::f63::f71::f71:
    14. Cok uzun arkadaş biraz kisa yapsinlar