"Et pahalı" diyenlerin gerçek niyeti

'Haberler' forumunda alemşah tarafından 21 Şub 2010 tarihinde açılan konu

 1. "Et pahalı" diyenlerin gerçek niyeti
  Takvim yazarı Emin Pazarcı, medyada gözümüze sokulan haberlerin aslını araştırmış. Oldukça çarpıcı bilgiler veriyor.

  Türkiye`de günlerdir kamuoyu oluşturulmaya çalışılıyor. `Et fiyatları yüksek` deniyor.

  Kesime giden eşeklerin ele geçirildiği haberleri yapılıyor. Et yiyemeyen vatandaşın feryatlarına yer veriliyor...

  Et ithalatının önü açılmaya çalışılıyor.

  Oysa, sanılanın aksine Türkiye`deki et fiyatları yüksek değil. Karkas fiyatlarına bakıldığında Avrupa ile aynı.

  Büyükbaş hayvanın bizdeki karkas fiyatı 14- 15 lira. Biz 15 liradan hesap edelim. Yüzde 17`sinin de kemik olduğunu düşünelim. Kemiksiz etin maliyeti 17.2 lira olur. Buna yüzde 8 de KDV ilave edelim. Demek ki kasaba dana etinin maliyeti 18.5 lira civarında. Haydi, 19 lira diyelim.

  Bu ete marketlerde 35-40 lira etiket konuluyor.

  Üreticiden ve mezbahadan çıktıktan sonra fiyatlar yüzde 100`ün üzerinde artıyor. Demek ki, aracıların elde ettiği vurgun büyük!

  ***

  Bizdeki et fiyatları Avrupa ile aynı, ama oralarda bedavaya da et var. Avrupalılar, sadece taze dana eti yiyorlar. Orada sürüden çıkmış, yaşlanmış inekler ya imha ediliyor ya da kediköpek mamasında kullanılıyor.

  Avrupalılar, imha masrafından kurtulmak için bu etleri birkaç cent`e bile satsalar, bayram edecek durumdalar. Eğer Avrupa`dan ithalatın önü açılırsa, oların kedi-köpek maması yaptıkları ya da toprağa gömdükleri etleri biz soframıza koyacağız.

  Şimdi sıkı durun, çok daha büyük bir tehlike ile karşı karşıyayız...

  Sanıldığı gibi Türkiye`ye et ithalatı yasak değil, serbest. Avustralya ve Uruguay gibi hastalıktan ari ülkelerden hem canlı hayvan, hem de et getirilebilir.

  Kısıtlama, deli dana gibi hastalıkların görüldüğü ülkelerle ilgili. İthalat lobisi, o ülkelerden et getirmek için uğraşıyor.

  Türkiye, dünyadaki hastalıktan ari sayılı ülkelerden biri. Eğer, geçmişte hastalık görünen ülkelerden ithalat serbest bırakılırsa, biz bu konumumuzu kaybedeceğiz. Ayrıca, ithalat sırasında ülkemize hastalık gelmesi ve vatandaşın büyük bir tehlike ile karşı karşıya kalma tehlikesi de cabası.

  Tabii ki bütün bunları kamuoyu bilmiyor.

  İnsanımız, `Kırmızı et fiyatı çok pahalı, piyasayı dengelemek için ithalat serbest bırakılmalı` söylemleriyle yönlendirilmeye çalışılıyor!

  ***

  İşin içinde bir başka iş var ki, tam bir skandal...

  Et ve Balık Kurumu, yıllar önce TMO ve Süt Endüstrisi Kurumu gibi, hem üreticiyi, hem de tüketiciyi korumak için kurulmuş bir kurum. Bunların piyasayı düzenleyici görevleri vardı.

  Şimdi bu misyon unutuldu.

  Et ve Balık Kurumu, özellikle askeriyenin ihalelerine girdi. Bugünkü fiyatların çok altında teklifler verdi. Eğer ithalatın önü açılmazsa, zarar etme tehlikesi ile karşı karşıya. Et işleyen bazı büyük firmaların da durumu aynı. Dışarıdan ucuza et getiremezlerse büyük sıkıntıya girecekler.

  Durum bu olunca onlar da ithalat lobisinin yanında yer alıyorlar.

  Türkiye`deki yerli üretici sıkıntıya girecekmiş, Türkiye, Avrupa`nın et çöplüğüne dönecekmiş, kimin umurunda!

  ***

  Doğru, bizim ülkemizde ette sıkıntı var ve market fiyatları oldukça yüksek.

  Ancak, bu sıkıntı üreticiden değil, piyasanın düzensizliğinden ve aradaki vurgunculardan kaynaklanıyor. Sorunun ithalatla çözülmeye çalışılması yanlış. Ayrıca, hayvancılığımızda yaşanan 2008 krizinin sebebi de Türkiye`ye giren serbest ve kaçak süt tozları.

  O günlerde uyardık, `Yapmayın, etmeyin` dedik. Haklı çıktık. Süt inekçiliği bu şekilde öldürüldü. Binlerce hayvan kesilince, iç piyasa alabildiğine daraldı.

  Şimdi de aynı hata ile karşı karşıyayız.

  Piyasayı düzenlemek yerine Avrupa`dan et ithalatı serbest bırakılırsa, gelecekte daha büyük bir kriz içine gireceğiz. Belki bazıları iyi para kazanıp ceplerini dolduracak, ama bunun bedelini yine üretici ile tüketici ödeyecek!

  Emin Pazarcı/Takvim
   
 2. Cevap: "Et pahalı" diyenlerin gerçek niyeti

  Herkesin bir amacı,herkesin bir çıkarı var .... İyiyi,doğruyu tespit etmek kaderimize kalmış...Allah sonumuzu hayır etsin...
   
 3. Cevap: "Et pahalı" diyenlerin gerçek niyeti

  Çok güzel bir konuya deginmişsin tşk.
   
 4. Cevap: "Et pahalı" diyenlerin gerçek niyeti

  paylasım ıcın cok tsk cok dogru
   
Yükleniyor...