Esmâ-ül Hüsnâ İle Dua Etmek

'Dini Bilgiler' forumunda YAREN tarafından 19 Şubat 2011 tarihinde açılan konu


 1. esmaül hüsna ile nasıl dua edilir,Allahın güzel isimleriyle dualar

  Esma-ül Hüsna ile Allah'a Dua Etmek

  Esmâ, isimin çoğuludur, Hüsna da en güzel anlamına gelir. Esmâ'ül Hüsna, en güzel isimler demektir. Allah'ın bu güzel isimleri Kur'an-ı Kerim ve hadislerde geçer. Sayıları 99'dur. Bu isimler, Cenâb-ı Hakk'ın kemal sıfatlarıdır. Sıfatlar yücelik, üstünlük ve kemaline delalet ettiği gibi, ibadet ve dualarıyla yalvaran kimseyi Allah'a yaklaşmaya da sevk ederler. Yüce Allah şöyle buyuruyor: "En güzel isimler Allah'a mahsustur. O'na bu güzel isimlerle dua edin."(A'râf: 180)

  Allah Rasulü şöyle buyuruyor:

  "Allah'ın 99 ismi vardır. Kim onları sayarsa cennete girer." (Buhârî, Şurût, 18)

  Kur'an ve Hadiste geçen Esma'ül Hüsna 99'dur. Bunun dışında insanların, cinlerin, meleklerin, peygamberlerin bilmediği sayısız isimleri vardır Allah'ın. Nitekim Allah Rasûlü bir hadiste bunu şöyle açıklamıştır:"Allah'ım ! Sana senin bütün isilmerinle dua ediyorum. O isimler ki sen yüce zatını onlarla isimlendirdin. Yahut onları bir elçine öğretmişsindir. Yahut kitaplarında indirmişsindir. Yahut gayb ilminde zatın için seçmişsindir."

  Mü'min, Rabbine bu güzel isimlerin biriyle veya herhangi bir sıfatla yakarışta bulunabilir. Yüce Allah şöyle buyuruyor : Rasulüm ! Onlara de ki : 'İster Allah diye dua edin, ister Rahman diye. Hangisi ile dua ederseniz edin, en güzel isimler O'nundur." (İsra, 110)

  Mü'min, hem Esmâ'ül Hüsna ile dua eder, hem de bu isim ve sıfatların anlamlarını, eserlerini, etkilerini düşünür. Bir insan olarak yapabileceğini yapmak için hem çalışır, hem de Allah'tan yardım ister. Gücünü aşan olaylar için direk Allah'a müracat eder, güzel isimleriyle ona dua eder.

  Kainatta bulunan bütün belgeler, eserler Allah'ın güzel isimlerine delalet etmektedir. İsimleri, Allah'ın sıfatlarına, sıfatları da zatına delalet etmektedir. Yüce Allah şöyle buyuruyor:

  "Allah'ın rahmetinin eserlerine bir bak !" (Rum: 50)

  Yüce Allah'ın güzel isimlerinin belli özellikleri ve esrarı vardır. Güzel isimleriyle O'na dua edelim.

  Kaynak : Rauf Pehlivan - Esma-ül Hüsna​