Esma-İ Hüsna ile ilgili bazı edebler

'Dini Bilgiler' forumunda Semerkand tarafından 5 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. Esma-İ Hüsna İle İlgili Bazı Edebler
  Esma-İ Hüsna,yı anlamak
  "Allah" ism-i şerifinin dışındaki isimler, kullar için de kullanılabilir. Ancak ismin önüne (kulu) manasına gelen "abdü" kelimesini eklemek lazımdır. Mesela, Kadîr yerine Abdulkadîr ismi verilmelidir. Mana: Kadir olan Allah'ın kulu olur. Aynı şekilde Kerim yerine, Abdulkerim, Samed yerine Abdusssamed, Gaffar yerine, Abdulğaffar isimleri verilirse, hem mana vakıaya uyar, hem de kullanımda sıkıntı ortadan kalkar. Esma-i Hüsna'dan bazı isimler kullar için doğrudan kullanıldığında manasını kula göre düşünürüz. Mesela, Allahu Teala Kur'an-ı Hakim'de kendisini "el-Mü'min" olarak vafıslandırmış, Peygamberine tabi olanlara da "Mü'min" ismini vermiştir. Lafızlar aynıdır, fakat manalar farklıdır.

  Esma-i Hüsna'dan bir isim zikredilince, peşinden (Celle celâlühû ve celle şânuhû) yani; azameti ve şanı yüce olsun manasındaki hürmet ve saygı ifadesi eklenmelidir. Allah ism-i şerifinden sonra "Tealâ" demek yeterlidir. Celle celâlühû ifadesi de söylenebilir.

  Esma-i Hüsna'yı çerçeve yaptırıp duvara asmakla yetinmemeliyiz. Bizden istenen, onu ezberleyerek veya yazılı metinden okuyarak Yüce Rabbimizi zikretmektir. Ehlinin tavsiyesi ile, Esma-i Hüsna zikredilerek maddi manevi bir çok hastalıklar tedavi edilebilir. Bunun için ihlas, edeb ve helal lokma şarttır.

  Esma-i Hüsna'yı günlük vird olarak okumak isteyenler bunu kendi tercihleriyle değil, ehli olan bir alimin tavsiye ettiği usulde yapmaları daha uygundur. Bir ilaç, zamanında ve usûlünde alınmaz ise, çoğu defa hastanın hastalığını artırır.
   


Similar Threads: Esma-İ Hüsna
Forum Başlık Tarih
Dini Bilgiler Esmâ-i Nebî'nin Faziletleri 31 Mart 2012
Dini Bilgiler Esmaül Hüsna Sırları Nelerdir? 27 Mart 2014
Dini Bilgiler Esmaül Hüsna'nın Bilinmeyen Sırları 11 Şubat 2014
Dini Bilgiler Esma-ül Hüsna ve Sırları 4 Aralık 2013
Dini Bilgiler Esmaül Hüsnanın Okunacağı Günler ve Sayıları 17 Ekim 2013