Eşler Arasındaki Mal Rejimi

'Kadınların Dünyası' forumunda Blue tarafından 3 Ocak 2009 tarihinde açılan konu


 1. Eşler Arasındaki Mal Rejimi

  Evlilik bekar olan iki kişinin ölünceye kadar birlikte ortak yaşam sürmesidir. Evlilikler her zaman kişilerin umdukları gibi olmayabilir. Böyle olunca da şiddetli geçmisizlik yüzünden ayrılıklar meydana gelebilir... Çiftlerden birisinin hayatını kaybetmesi durumunda ortada kalma veya miras durumunda eşin varis durumuna geçme halidir. Hangi durumlarda nasıl bir mal rejimi uygulanır, kadın veya erkek hangi durumlarda mülk paylaşımını gerçekleştirebilir. İşte bu ve buna benzer konularda biraz detaya inelim;

  Yasal Mal Rejimi
  Eşler arasında edinilmiş mallara katılma rejiminin uygulanması asıldır.
  Eşler, mal rejimi sözleşmesi ile kanunda belirlenen "Mal Ayrılığı Rejimi", "Paylaşmalı Mal Ayrılığı Rejimi" ve "Mal Ortaklığı Rejimi" n den birini de kabul edebilirler.

  Mal rejimi sözleşmesi
  Mal rejimi sözleşmesi, evlenmeden önce veya sonra yapılabilir. Taraflar mal rejimini ancak kanunda yazılı sınırlar içinde seçebilir, kaldırabilir veya değiştirebilir. Tarafların mal rejimi sözleşmesi, noterde düzenleme veya onaylama şeklinde yapılır.

  Mal rejimi sözleşmesinin gerektiğinde yasal temsilcilerce de imzalanması zorunludur. Evlendirme memurları, evlenecek olan kadın ve erkeği seçmiş oldukları mal rejimini beyana davet etmek zorunda değildir. Evlenecek olanların mal rejimine ilişkin seçimini bildirmemeleri evlendirme işleminin yapılmasına engel teşkil etmez. .

  Evlendirme memurları evlenecek olan kişilerin yasal mal rejimi yerine seçimlik rejimlerden birini seçmiş olmaları halinde bu yöndeki seçimlerini kabul edebilirler. Evlendirme memurları, evlenecek kişilerin yasal mal rejimi ile ilgili yasadaki düzenlemelere ya da seçimlik rejimlerden birini seçmelerine rağmen seçimlik rejimde yasadaki düzenlemelerden farklı anlaşmaları kabul edemez. Evlenecek olan kişiler bu konularda ancak notere gidebilirler.

  Evlenecek kişilerin seçimlik mal rejimine belgelerini ibraz etmeleri halinde, varsa bunu düzenleyen veya onaylayan makamın, tarih ve sayı bilgileri de olmak üzere, evlenme kütüğünde bu iş için ayrılmış olan alana yazılır. Ayrıca söz konusu belgeler ilgililerin evlenme dosyasında muhafaza edilir. Evlenme cüzdanının alınması evlilik müesesesini hukuksal olarak güvence altına alma anlamına gelmektedir.