eskimo çocuğu ile zenci çocuğu nasıl yaşarlar

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Sitem tarafından 24 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. bir eskimo çocuğu ile zenci çocuğu nasıl yaşarlar

  Zenci Çocukları Nasıl Yaşar?

  Zenciler ekvator ortamı ve bu ortamın orman savan çöl gibi çeşitli değişikliklerine uyma bakımından kendi içinde derin farklılıklar gösterir. Afrika Asya ve Avustralya’ya yayılmış olan zenciler birbirinden farklıdır. Siyahilerde de melezler görülür. Buna karşın siyahilerdünyada en az karışan büyük göçlerle ana karakterini yitirmeyen ırklardan biridir. Siyahilerin ana yurdu Afrika anakarası olmakla birlikte tarih öncesi zamanlardaki göçlerle birçok kol Güney Asya ve Avustralya ile Büyük Okyanus’taki adalara geçti.

  Afrika dünyadaki zenci nüfusun merkezidir. Çeşitli mahalli diller ve kültürler vardır. Kuzeyde yaşayanların çoğu; dar burunlu yassı dudaklı ve gür saçlıdır. Çoğunluğu müslüman ve sempatik insanlardır. Bir kısım zenciler koyu renkli kıvırcık saçlı kalın dudaklı geniş burunlu insanlardır. Batı Afrika’daki Sudanlı zencilerin daha bariz yüz çizgileri vardır. Asyalılar ve Hindliler doğu Afrika’da ve güney Afrika’nın Natal bölgesinde yaşarlar.

  Siyahiler Güney ve Kuzey Amerika’da da önemli topluluklar oluştururlar. Bunlar anakaranın yerlisi değil köle ticareti yoluyla Avrupalılar tarafından Amerika’ya götürülen zencilerdir.

  Eskimolar Nasıl Yaşar?

  Alaska'da çamur sıvalı dikdörtgen evlerde Grönland'da taş toprak ve balina kemiğinden yapılmış kubbeli evlerde Kanada'da ise iglo denilen buzdan yapılmış kubbeli evlerde yaşarlar. Bununla birlikte modernevlerde yaşayan İnuitler de vardır. Kara ulaşımını köpeklerin çektiği kızaklarla deniz ulaşımını "kayak" adı verilen kayıklarla ve bayanların kullandığı umiak adlı ağaç ve deriden yapılmış botlarla sağlarlar. Ancak günümüzde motorlu taşıtlar motorlu kızaklar ateşli silahlar ve modern kamp aletlerini de kullanmaktadırlar.

  Eskimoların yaşadıkları geniş tundra bölgesi yılda sekiz - dokuz ay süren dondurucu kuzey kışından ötürü tarıma elverişli olmayan topraklarla kaplıdır. Bu yüzden Eskimo ekonomisi avcılık ve balıkçılığa (özellikle balina avcılığı) dayanmaktadır. Temel yiyecekleri balık ren geyiği ve elktir.